80 Günde Devr-i Alem – Jules Verne

80_gunde_devri_alem

Kitabın Adı:80  Günde Devr-i Alem
Kitabın Yazarı: Jules Verne
Kitabın Yayınevi: Gün Yayıncılık
Kitabın Basım Yılı:2005
Sayfa Sayısı:125
Kitabın Konusu: Kitabın kahramanı Phileas Fogg un idda üzerine dünyanın etrafını 80 günde dolaşmasını ve yaşadığı maceraları konu almaktadır..
Kitap açıklama:
1872 yılında, İngilterede zengin bir adam yaşardı adı Bay Phileas Fogg’du Bay Fogg dünyanın en nazik insanıydı gösterişide pek sevmezdi ,hakkında pek az şey biliniyordu , herzamanki gibi biriç oynarken bir hırzıslık olayı masada konuşulmaya başlandı , Dedektifte tabiki olanları dinliyordu.. Bir iddaa üzerine bay Fogg dünyayı 80 günde gezeceğini söylemişti ,yanına yardımcısınıda aldı ve tabiki şüphe içindeki dedektifte onları takip edecekti.. Bakalım hırsız herçekten onlar mıydı ?

Bu kitabın tamamını okumanız dileği ile ….

Kitabın Özeti:
Phileas Fogg, kimsenin hakkında hiçbir şey bilmediği zengin ve kibar bir İngiliz beyefendisidir. Son derece düzenli bir hayat sürmesi, titiz ve dakik yaşayan biri olmasıyla ünlüdür. Bir gün, üyesi olduğu “Londra Kulübü”nde, gerçekleştirilmesi imkânsız gibi görünen bir konuda, servetinin yarısını ortaya koyarak iddiaya girer: Dünyanın çevresini 80 günde dolaşacaktır, hem de bunu, önceden bir plan program yapmadan gerçekleştirecektir. “Beyler, 21 Aralık günü beni burada bekleyin” demeyi de ihmal etmez.
Fogg, tek bir gecikme ya da tek bir aksilik sonucu her şeyini kaybetmesine neden olacak bu imkânsız yolculuğa yardımcısı Passeportaut eşliğinde koyulur.
Bu arada, bir dedektif Fix, bir banka soyguncusunun peşindedir. Banka soyguncusu, Bay Foog’a çok benzemektedir. Bu yüzden, dedektif Fogg ve yardımcısını adım adım izlemektedir. Hatta, “soyguncuyu buldum” diye merkezine haber verip, tutuklamak için izin ister. Çünkü yaptığı istihbarata göre, Fogg İngiltere’den çok acele çıkmıştır ve de yanında büyük miktarda da para taşımaktadır.
Üç kahramanımızın bindiği gemi Afrika’ya varmıştır. Afrika’dan 14 Ekim’de Aden’e, oradan 20 Ekim’de Hindistan’ın Bombay limanına varırlar.
Dedektif Fix, Hindistan polisinden Fogg’un tutuklanmasmı ister. Hind polisi, İngiltere’den emir gelmeden bu işi yapamayacaklarını belirtip, reddeder.
Bombay’da, Fogg’un yardımcısı, treni beklerlerken, bir tapınağa ayakkabı ile girdiği için, ayakkabıları çıkartılarak tapınaktan sille tokat atılır. Bunu efendisine söylemez.
Trene binip, Hindistan’ın içlerine doğru yola koyulurlar. Ancak, tren hattı henüz tamamlanmadığı için, Tren belli bir yerde durur. Daha ileri gitmesi mümkün değildir. Araya araya bir fil bulup, satın alırlar. Ve yola koyulurlar. Hedef Kalküta’dır.
Yolda, fil duraklar. İnsan kokusu almıştır. Saklanırlar. Bir kafile, aralarında bir ceset ve kurban edecekleri bir genç kız den geçip gider. Sabaha kadar bekleyip kızı kurtarırlar. Artık dört kişi olmuşlardır. Kalküta’ya varırlar. Rehber ve fili geri gönderirler. Kız yanlarında kalır. Kızın adı Aouda’dır.
Kız, hayretler içindeydi. Bir gün önce ölmüş olacaktı. Bugün ise yabancı insanlarla bir arada bulunuyordu.
Akşam, gemiye binirj gitmelerine beş saat varken, yanlarına yaklaşan bir polis onları müdüriyete davet etti. Durum anlaşılmıştı. Dedektif Fix, Fogg’u tutuklatamayınca, yardımcısının tapınağa, ayakkabı ile girmesi konusunu işleyerek, rahiplerin şikâyetçi olmasını sağlamış, böylelikle de polis olaya el koymuştu. İki bin pound ödeyerek kefaletle serbest kaldılar.
Hemen bir gemiye binip Hong Kong’a doğru yola düştüler. Dedektif Fix yine peşlerindeydi. Hong Kong’da kendilerini götürecek, gemiyi beklerlerken, Detektif Fix, Bay Fogg’un yardımcısıyla ahbaplığı ilerletir. Ona polis olduğunu açıklar. Yardımcı, efendisine geminin kalkış saatini bildiremesin diye de onu sarhoş edip, oyalaı.
Bu esnada, bay Fogg Hong Kong çarşılarında alışveriş için gezmektedir.
Gece yatar. Sabah gemiyi kaçırdığını anlar. Fix yanma yaklaşır. Sevincini belli etmeden, onunla konuşur. Çünkü en yakın gemi bir haftadan önce gelmeyecektir.
Fogg bir kayık kiralar. Bilmeden, Fix’i de kendileri ile birlikte gitme teklifini, Fix mennuniyetle kabul eder. Küçük tekne ile yola çıkarlar.
Yardımcı ise, gemidedir. Gece uyanmış, koşa koşa kendisini gemiye atmıştır. Efendisinin olmadığını ancak, gemi hareket ettikten sonra anlayabilmiştir. Ama iş işten geçmiştir. Geminin vardığı yerde, Amerika’ya gitmek için gemi aramaya başlar. Parası olmadığı için, aşçılık yapmaya bile razıdır. Böyle dolaşırken, bir sirke uzun burunluların alınacağı ilanını görür. Müracaat eder ve karın tokluğuna çalışmaya razı olur. ‘ ¦ r .
Bir gün akşam, gösteriden sonra, seyirciler arasında oturan Efendisi Bay Fogg’u görünce hayretlere düşer. Yine bir araya gelirler. Albay Stamp Proctor isimli birisi ile kavga ettiler….

Hep birlikte, General Grand gemisi ile Amerika’ya doğru yola çıkarlar. 3 Aralık’ta San Fransisco’ya ulaşırlar. Tüm aksaklıklara rağmen, Fogg’un hedeflediği tarihte bir sapma olmamıştır.
Fakat, aksilikler de bitmemişti. Amerika’da kavga ettikleri Albay, peşlerindeydi. Nitekim trende Bay Fogg’la karşılaşırlar ve düello için trenin arkasına doğru yürürler. Tam bu esnada, Kızıl­derililer trene saldırır. Fogg’un yardımcısının cesareti sayesinde bu saldırı püskürtülür. Bu arada Albay yaralanmış, yardımcısı ise kaybolmuştur.
Fogg treni kaçırma pahasına gider ve yardımcısını bulur. Bu sefer temin ettikleri bir kızakla yollarına devam edip ve Omaha’ya vardılar.. Omaha’dan da trenle Şikago’ya kadar geldiler. 10 Aralık’ta ise New York’taydılar. Ancak, gidecekleri gemiyi kaçırmışlardı.
Ama, Bay Fogg’un durmaya niyeti yoktu. 8000 dolara bir gemi kiralar ve ertesi gün yolculuğa çıkarlar. Hiçbir limana yanaşıp yakıt ikmali yapmadıkları için, yolda geminin kömürü biter. Bay Fogg, bu sefer de gemiyi sahibinden 60 bin dolara satın alır. Ve gemi, üst tarafında ağaçtan yapılma ne varsa yakarak yoluna devam edip, İrlanda’ya kadar varır. Artık yol yaklaşmıştı. İrlan­da’dan önce bir trene, sonra da bir gemiye binerek Liverpool’a vardılar.
Liverpool’da, dedektif Fİx Bay Fogg’a yanaşıp ismini sordu ve “İngiliz Kraliçesi adına sizi tutukluyorum” dedi.
Fogg’un canı çok sıkılmıştı. Saatini önüne koymuş, durmadan bakıyordu.
Birkaç saat geçmemişti ki, Fix içeri girerek, “Sizden özür diliyorum bayım, gerçek hırsız üç gün önce yoklanmış” dedi. Fogg ayağa kalktı ve Detektife esaslı bir yumruk atarak onun ayaklarını yerden kesti.
Hemen istasyona koştular. Tren yoktu. Bay Fogg özel bir tren tuttu. Dokuza on kala Londra’ya vardılar. Ancak, geç kalmış ve bahsi kaybetmişti.
Evine geldi ve odasına kapandı. Ertesi gün Aouda ile konuşmaya başladı.
“Seninle ilgili çok güzel düşüncelerim vardı. Ancak, şimdi her şeyini kaybetmiş birisiyim. Sana ancak, az bir para verebilirim.”
Aouda, “hayatımı kurtardınız, sizden daha başka ne isteyebilirim. Hem ben sizi seviyorum ” dedi.
Evlenmeye karar verdiler….Bir gün sonra, akşam evleneceklerdi.
Fogg’un beş arkadaşı, dakikaları sayıyorlar, Fogg’un artık gelemeyeceğini hesap ediyorlardı. Tam saatinde, Fogg içeri girdi ve “geldim” dedi
Bu nasıl olmuştu. Gayet basit. Fogg ve arkadaşları bir gün erken gelmişlerdi. Ancak, Bay Fogg, bunun farkında değildi. Yardımcı ertesi gün kendisini az bir zaman kala ikaz etmese, yine farkında olmayacaktı…
Ve Bay Fogg artık yine zengin bir adamdı.
Kitabın Anafikri: İstediğimiz ve kendimize güvendiğimiz zaman tüm zorlukların arkasında durabiliriz.
Kitaptaki Karakterlerin Değerlendirmesi:
Phileas Fogg: Zengin kendine güvenen maceracı bir kişi.
dedektif Fix: Yanlışlıkla Phileas Fogg u hırsız zannetmiştir..Ve onun peşinden dünya gezisine katılmıştır.

Bu kitabı satın almak için tıklayınız.

VN:F [1.9.22_1171]
Bu yazının aldığı puan
Rating: 8.2/10 (1574 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +217 (from 445 votes)
80 Günde Devr-i Alem - Jules Verne, 8.2 out of 10 based on 1574 ratings
fenerbahce
Kasım 8th, 2009 at 4:31 am

kitap cok guzel:)

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +16 (from 92 votes)
gürsel
Aralık 2nd, 2009 at 3:35 am

çok saol okuldan istemişlerdi çok işime yaradı saol

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +14 (from 76 votes)
berkan
Ocak 4th, 2010 at 8:51 am

saolun çok işime yaradı

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 58 votes)
qwqw
Ocak 17th, 2010 at 4:35 am

8 kitap özeti istenmişti bulamamıştım.şimdi bunları gördüğüme çok sewinndimm

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -13 (from 55 votes)
zehra
Mart 1st, 2010 at 10:13 am

ÇOK GÜZEL DİMİİİİİİİİİ BENİM GİBİİİİ ::::dDDDD
😀
😀 😀 😀
😀
😀 😀

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -39 (from 87 votes)
RAZİYE
Mart 3rd, 2010 at 11:47 pm

haklısın

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -33 (from 55 votes)
Buse =)
Mart 11th, 2010 at 5:11 am

Güzel we Maceralı bır kıtap we cokta acıklıyıcı bır kıtap işimiede cok yaradı =)

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +6 (from 42 votes)
ahmet
Mart 24th, 2010 at 8:18 am

çok güzel :)

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 36 votes)
zehra
Mart 30th, 2010 at 8:56 am

ben beğendim güzel aynısının tıpkısı bende de var yani şaşırmadım okuyunca alışığım bu tür kitaplara yani abartı değil fakat güzel site-kitap……..

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -16 (from 42 votes)
zehra
Mart 30th, 2010 at 8:57 am

yorumuma devam ediyorum ben hava atmak istemem ama yani çoğunuz okumamıssınızdır. BEN OKUDUM AMAAAAAAAAA……………..

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -19 (from 39 votes)
zehra
Mart 30th, 2010 at 8:59 am

ben okudum oyuzden hahaa noldu yazdım 10 yas demek küçüğüm fakat bilgiliyim demektiiirrrr…

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -25 (from 39 votes)
emrah
Nisan 28th, 2010 at 3:18 am

ben bu özet sayesınde okul bırıncısı oldum valla çok saolun bu arada zehra kımse bu yorumu okusun
bende okudum hemde iddaya gırdım 80 defa okudum bakalım ağzını açıcakmısın zehra

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +16 (from 34 votes)
tuğba
Mayıs 2nd, 2010 at 11:33 am

çok işime yaradı çok saolun arkadaşlarr

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +11 (from 27 votes)
tuğba
Mayıs 2nd, 2010 at 11:34 am

emrah sen nasıl ve neden okul birincisi oldun yha merak ettim vlla

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 28 votes)
sagopa
Mayıs 3rd, 2010 at 5:40 am

cook güsel olmus bunun sayesinde bizim hoca odeve 100 verdi ve sizin sayenizde takdir alacağım.Size cok tesekkür ederim.

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -5 (from 21 votes)
tuğçe karamel
Mayıs 6th, 2010 at 11:50 am

gayy çok güzelmiş yha bayıldım önce elinize sağlık sonra gözüme okumaktan gözüm çıktı ama değermişş yhaa tavsiye ederimm saol jules vernee

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -6 (from 20 votes)
alperen adlım
Ekim 31st, 2010 at 8:48 am

gayet başarılı bizede çok yardımcı oldu ellerinize sağlık teşekkürler

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 14 votes)
gül
Kasım 6th, 2010 at 5:18 am

tşk ederim işime çok yaradı vallahiherkese okumasını tavsıye ederim

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 19 votes)
dark DeVoL
Kasım 10th, 2010 at 9:34 am

isa adım benim

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -6 (from 18 votes)
liza
Kasım 17th, 2010 at 2:47 pm

cok tesekurler

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 19 votes)
dengesiz
Aralık 1st, 2010 at 6:57 am

vallaha çok iime yaradı hoca kitabı okuyun gelin dedi bn burdan özetini çıkardım güle güle gzller telfonmu 053245693525147896325

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -6 (from 14 votes)
hasan
Aralık 2nd, 2010 at 9:43 am

ßN çOq bqendim bqaLım hoca internetten yadıqımı anivaqmiiii

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -6 (from 12 votes)
PİHİLEAS FOGG
Aralık 2nd, 2010 at 11:30 am

Hello ben adım fogg adı benimde geçiyor.Ben zor anladı ama süper ben begendiiii

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 11 votes)
gülcan
Aralık 7th, 2010 at 7:50 am

ben bu kıtabı cok begeniorumm cok guzell

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 13 votes)
hasan
Aralık 8th, 2010 at 7:50 am

çok güzel böyle özetler olması hoca özet yapın dio 100-200 syf okucam yere 1syf okuyom 😀 😀 😉 :( <3

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -6 (from 10 votes)
buse
Aralık 18th, 2010 at 7:32 am

bence bu kitap çok uzun ama keyifli zevkli aama okuması çççoookkk zzzoooorrrrrrrrrrrr :)

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 9 votes)
kerim
Aralık 21st, 2010 at 11:11 am

kapa çeneni

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -4 (from 12 votes)
hüseyin
Aralık 22nd, 2010 at 5:09 am

arkadaşlar herkese tavsiye ediyorum mesela okumayı seviyorsun ama kitap alacak paranmı yok gir bu siteye araştır hatta
size bu sitenin linkini verem(www.kitap-ozet.net/kitap-ozetleri-yazar-biyografileri/seksen-gunde-devr-i-alem-jules-verne.html)

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 8 votes)
hüseyin
Aralık 22nd, 2010 at 5:11 am

heheh ya senin aklında varmı??????????????????????????????!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! sanki anlamadık za xd 😀

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 11 votes)
hüseyin
Aralık 22nd, 2010 at 5:12 am

o zaman nie girionda bu siteye yorum yapıon ve yararlanıon sen malmısın yav :[

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 19 votes)
fatmanur
Aralık 25th, 2010 at 8:06 am

ayyyyy ben bu kitabı çooqqq b£q£ndim yhaaaaaaaaaaaa hahahaaa

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 8 votes)
Zeynep
Ocak 3rd, 2011 at 9:18 am

oha herşey yazıyo süper

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -4 (from 6 votes)
semra
Ocak 6th, 2011 at 8:03 am

kuzenimle benim sitemi beğendiğiniz için teşekkür ederiz

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 7 votes)
zehra nur
Ocak 7th, 2011 at 8:47 am

bana bak ben sana lafattımmı sana karışan var mı bide cevap vermiş utanla az hem ben havamı da atarım ddalgamı da geçerim sensin lan o MALL

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -6 (from 8 votes)
asi melek
Ocak 9th, 2011 at 2:29 am

çok işime yaradı saolun

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 7 votes)
cezaaa
Ocak 10th, 2011 at 8:47 am

süpeerrrr!!!!!!!!!!!!!!!!!çok beyendim sayenizde 5 alcam…

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -7 (from 9 votes)
BebeqLeshi
Ocak 16th, 2011 at 9:36 am

boq gibi kitap sikerim ben böyle kitapı

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 5 votes)
zeliha tuba
Ocak 20th, 2011 at 12:59 am

sağolun çok işime yaradı yarın sınav var 😀

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 4 votes)
fezile yıldırım
Şubat 5th, 2011 at 6:56 am

bn hiçç beyenmedim üff

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -5 (from 9 votes)
asi melek
Şubat 5th, 2011 at 6:58 am

zehranur dalga denizde eser ok mu hehehheh

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 5 votes)
sevgi
Şubat 8th, 2011 at 5:07 am

çok teşekkürler işme yarayacağını umuyorum herkese okumasın tavsiye ederim

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 6 votes)
yusuf
Şubat 12th, 2011 at 11:59 am

sağolun çok işime yaradı

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 6 votes)
Phileas Fogg
Şubat 13th, 2011 at 2:52 am

Hello, my name is Phileas Fogg, the events I’ve had it all

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 7 votes)
serkan
Şubat 13th, 2011 at 10:08 am

cok teşekür ederim cok işime yaradı

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 4 votes)
efe
Şubat 14th, 2011 at 11:30 am

şu kücücük özet bnm cok isime yaradi hatta taktir aldim 😀 :) 😮 (h)

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 4 votes)
erva
Şubat 22nd, 2011 at 8:20 am

salak gerizakalı

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -4 (from 6 votes)
07 gençlik
Mart 2nd, 2011 at 8:10 am

valla iiiyiki böyle siteler var yoksa 12 tane kitabın özetini 2 günde nası bulupta yazılıya çalışacaktımmm allah bu siteyi kuranın belasını versin dermişim hahahaaaaa:x:D

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 3 votes)
kanaryamm
Mart 6th, 2011 at 8:51 am

en sevdiğim kitapp:::::D

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -4 (from 4 votes)
kdsömfökdsn
Mart 11th, 2011 at 1:55 am

bu kitap özeti sayesinde öretmenim çok beğndi

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 3 votes)
maqni
Mart 22nd, 2011 at 2:20 am

Cok quzeL Bır Kıtab Kıtabı Okuyamadım Cok TeLasLadım Cunku 20 Dk KaLmısTı Hemn Okudum Cok TskLer

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 3 votes)
sevimli
Mart 23rd, 2011 at 9:37 am

çok teşekkür ederim.

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 2 votes)
kaan
Mart 30th, 2011 at 7:58 am

bizimde yazılı vardı ii oldu kitap çok uzun geldi hemen özete

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 4 votes)
erkut karal
Nisan 5th, 2011 at 9:02 am

teşekkür ederim çoq işime yaradı

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 5 votes)
BİR GÜL
Nisan 7th, 2011 at 2:46 am

çok tesekürler okuldan istemislerdi

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 6 votes)
ozi
Nisan 8th, 2011 at 12:19 am

Sizi gidi özetçiler toplanmışız buraya kitap özetlerine bakıyoruz.dimi siz ne çakallsınız varya siz şeytana papucunu ters giydirirsiniz.

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 36 votes)
sena
Mayıs 11th, 2011 at 6:26 am

yarışma ıcın lazımdı çok işime yarıycağını umuyorum

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 5 votes)
CrAzY SaKaRyA
Mayıs 12th, 2011 at 7:38 am

SaOlUn ÇoK iŞiMe YaRaYaCaĞıNı DüŞüNüYoRum….:):):):):):):):)

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 24 votes)
ahmet
Mayıs 24th, 2011 at 10:59 pm

sen çokmu güzelsin :))

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 7 votes)
ahmet
Mayıs 24th, 2011 at 11:02 pm

onu sorarsan bende okudum ve hüseyin sana hak veriyorum MALMISIN SEN???

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 6 votes)
ahmet
Mayıs 24th, 2011 at 11:03 pm

ben senden küçüğüm ama bende okudum (ben 9 yaşındayım)

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 6 votes)
ahmet
Mayıs 24th, 2011 at 11:05 pm

kitap alacak parası yoksa interneti nereden bulsunlar(cevaplada görim)

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 3 votes)
ahmet
Mayıs 24th, 2011 at 11:06 pm

yess (anlamadım ama neyse) 😀 😀 😀 😀 😀 😀

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 4 votes)
ahmet
Mayıs 24th, 2011 at 11:07 pm

beşiktaşlımısın

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 3 votes)
ahmet
Mayıs 24th, 2011 at 11:09 pm

yarışmayı inşallah kazanamazsınız. çünkü kendi hakkınızla kazanmalısınız

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +10 (from 24 votes)
ahmet
Mayıs 24th, 2011 at 11:10 pm

neden teşekkür ediyosunuz yorum yaptıkğım içinmi??????? hahahahahaha : :) :) :) :) :) :)

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 2 votes)
isim yoq
Haziran 1st, 2011 at 11:44 pm

abi bu resmen özzet değil geniş özet ya şimdi ben bunu yaz yaz bitiremem 😀

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +11 (from 33 votes)
beyli
Eylül 19th, 2011 at 11:08 am

bana hiç işime yaramadı ya ne kadar uzun :( ofya bu yazılarla bizi öldürürler

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 23 votes)
zehra
Ekim 13th, 2011 at 7:13 am

ne iyi ettilerde özeti buraya yazdılar

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 2 votes)
zehra
Ekim 13th, 2011 at 7:14 am

asıl çakal sensin

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 3 votes)
serdar
Ekim 18th, 2011 at 9:01 am

:)
malsın olum sen

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
esmer
Ekim 25th, 2011 at 12:33 am

çok uzun yaaa bnm yazmm gereken yer 5 6 satırlık yer

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -4 (from 24 votes)
esmer
Ekim 25th, 2011 at 12:37 am

ama konu felan işime yaradı

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -8 (from 18 votes)
peri kızı
Ekim 26th, 2011 at 10:36 am

sözde özet haa kitap kitap :(

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +13 (from 29 votes)
SElsN
Ekim 31st, 2011 at 12:22 pm

çok işmE yarDı Bu Konusu Benn yaZdım Bunu Ödv içN 10 saAt Te yazDım

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
SElsN
Ekim 31st, 2011 at 12:24 pm

çok işime yaradı bunu yazdım hoca kaç vercek acaba? 😀

Sende BaksanA ne Laf aTn pÇ

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
elif
Kasım 15th, 2011 at 9:21 am

ben yazdım ama bitti bile :)

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
elif
Kasım 15th, 2011 at 9:23 am

herkes yazmasın haha ben çoktan bitirdim bile ama lazım olmassaydı yazmazdım işte

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
ferit
Kasım 15th, 2011 at 10:20 am

çok iyisin ozaman biraz ellerin kopmuştur ama salamsındır yani tebrik ederim seni o zaman

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
kalp
Kasım 19th, 2011 at 3:33 am

çokkkkk iiişime yarayacak :)

performansssss için

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
alişan
Kasım 20th, 2011 at 10:07 am

sen çok güzelsen göster yüzünü gösterde bakalım güzelim

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
alişan
Kasım 20th, 2011 at 10:08 am

zehra sana diom kız tmmı yarın saat 7 de yorum yaz bakım

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
alişan
Kasım 20th, 2011 at 10:09 am

çok güzel kitab bence 😀 😀 😀 😀 fogg hee

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
alişan
Kasım 20th, 2011 at 10:10 am

çok güzel kitab bence 😀 😀 😀 😀 fogg hee :S:S

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
alişan
Kasım 20th, 2011 at 10:11 am

sen çok güzel sen gel karşıma tmmı

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)
deniz
Kasım 22nd, 2011 at 6:29 am

yarışmada 1.oldum yubbi:))))))))))))9

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
masal perisi
Kasım 30th, 2011 at 5:57 am

jules verne nin kitaplarının hepsine ayılıyorum ve hiç sıkılmadan okuyorum

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 3 votes)
elif
Aralık 7th, 2011 at 12:58 am

ço teşekkür ederim sınavda çok işime yarıcak

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 16 votes)
osman
Aralık 12th, 2011 at 10:00 am

saolun işime yarayacaktır 😀

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -6 (from 12 votes)
Crazy aboaut
Aralık 13th, 2011 at 2:06 am

yaz yaz bitmez bu ya daha jules vern ıcın bır yazı hazırlıcam

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 11 votes)
furkan
Aralık 14th, 2011 at 12:13 pm

çok güzel olmuş yarınki sınavdan inşallah iyi alırım amin

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 12 votes)
zehra
Aralık 17th, 2011 at 2:42 am

biraz daha kısası yok muydu

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 3 votes)
Yasin
Aralık 19th, 2011 at 9:23 am

Lütfen burdaki Karhamanların kişilik özeliklerini söylermisnz adıyla birlikte Çarşambaya lzm LÜTFEN

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
Yasin
Aralık 19th, 2011 at 9:23 am

Katılıyorum

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
roka
Aralık 19th, 2011 at 9:56 am

sen de gelmişsin 😀

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
esra
Aralık 20th, 2011 at 12:21 pm

sınavımda başarılar yani 5 kitiptan 5. si

işime yarar bu

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
merve
Aralık 24th, 2011 at 7:44 am

benimde elim kopacak yha boyle özet olur mu 😀 de git bee .d kitabı yazmişsinız resmen XD

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 4 votes)
alperen
Aralık 25th, 2011 at 3:33 am

bence de çok güzel hazırlamışlar benimde işime yaradı. Admine çok teşekkürler.

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 3 votes)
alperen
Aralık 25th, 2011 at 3:35 am

ne olm beğenmiyosan niye araştırıyon .

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 9 votes)
name
Aralık 27th, 2011 at 9:31 am

kopyacılar diyene bak sen nesin amk 😀

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -6 (from 6 votes)
asiiiiiiii
Aralık 29th, 2011 at 12:40 pm

ya hacı bana hemen kitaptan cıkardıgın sonuc lazım

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 4 votes)
tarıkcan
Ocak 1st, 2012 at 7:11 am

bence kitap süer ama kahramanlarını bilmiyorum söylermisiniz?

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -4 (from 6 votes)
melek
Ocak 3rd, 2012 at 10:37 am

tşkkürler yarınki sınavda çok işime yarayacak işallah iki yüz alırım

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 8 votes)
selen
Ocak 5th, 2012 at 11:13 am

cok teskurler kıtabı hıc daha once okumadım daha dgrusu okumaya fırstım olmadı sınavda ısıme yrıcak tekrar tesekurler 😀 kıtabı okumadıgım ıcın uzgunum =)

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 7 votes)
melih
Ocak 7th, 2012 at 3:57 am

fogg iddayi kazandımı ?

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 6 votes)
melih
Ocak 7th, 2012 at 3:58 am

ahmet doru dio alın teri ile kazanmalısın

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -5 (from 5 votes)
hazal
Ocak 8th, 2012 at 1:09 am

yaaa çok güzelmiş beğendimmmm o yee 😀 😀 <3

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 5 votes)
hazal
Ocak 8th, 2012 at 1:10 am

çekilsene şurdan bee sıra bende oyeee tnetenettenketeee türkiye türkiyee ! 😀

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 5 votes)
hazal
Ocak 8th, 2012 at 1:10 am

bişe olmaz zaten bnde okumadm 😀

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 7 votes)
melek
Ocak 10th, 2012 at 9:58 am

performans odevım bu kitabın ozetını cıkarıcaktık kahramanlarını yazıcaktık . özelliklerini feln Yazıcaktk . Çook ama çook işim .yaradı teşekkürLeer … :)

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 7 votes)
merve
Ocak 12th, 2012 at 9:49 am

bu kitabı 5-6 satırla bitiremezsiz canım 😉

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 8 votes)
merve
Ocak 12th, 2012 at 9:50 am

ewtt kazandıı ben bitirdiim bu kitabı üsper bişeyy <3

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 7 votes)
berkay
Ocak 12th, 2012 at 11:15 am

ya daha kısa yokmu :/

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 10 votes)
endopilazmikbirkulum
Ocak 15th, 2012 at 2:18 am

Kitabın Adı:80 Günde Devr-i Alem
Kitabın Yazarı: Jules Verne
Kitabın Yayınevi: Gün Yayıncılık
Kitabın Basım Yılı:2005
Sayfa Sayısı:125
Kitabın Konusu: Kitabın kahramanı Phileas Fogg un idda üzerine dünyanın etrafını 80 günde dolaşmasını ve yaşadığı maceraları konu almaktadır..
Kitap açıklama:
1872 yılında, İngilterede zengin bir adam yaşardı adı Bay Phileas Fogg’du Bay Fogg dünyanın en nazik insanıydı gösterişide pek sevmezdi ,hakkında pek az şey biliniyordu , herzamanki gibi biriç oynarken bir hırzıslık olayı masada konuşulmaya başlandı , Dedektifte tabiki olanları dinliyordu.. Bir iddaa üzerine bay Fogg dünyayı 80 günde gezeceğini söylemişti ,yanına yardımcısınıda aldı ve tabiki şüphe içindeki dedektifte onları takip edecekti.. Bakalım hırsız herçekten onlar mıydı ?

Bu kitabın tamamını okumanız dileği ile ….

Kitabın Özeti:
Phileas Fogg, kimsenin hakkında hiçbir şey bilmediği zengin ve kibar bir İngiliz beyefendisidir. Son derece düzenli bir hayat sürmesi, titiz ve dakik yaşayan biri olmasıyla ünlüdür. Bir gün, üyesi olduğu “Londra Kulübü”nde, gerçekleştirilmesi imkânsız gibi görünen bir konuda, servetinin yarısını ortaya koyarak iddiaya girer: Dünyanın çevresini 80 günde dolaşacaktır, hem de bunu, önceden bir plan program yapmadan gerçekleştirecektir. “Beyler, 21 Aralık günü beni burada bekleyin” demeyi de ihmal etmez.
Fogg, tek bir gecikme ya da tek bir aksilik sonucu her şeyini kaybetmesine neden olacak bu imkânsız yolculuğa yardımcısı Passeportaut eşliğinde koyulur.
Bu arada, bir dedektif Fix, bir banka soyguncusunun peşindedir. Banka soyguncusu, Bay Foog’a çok benzemektedir. Bu yüzden, dedektif Fogg ve yardımcısını adım adım izlemektedir. Hatta, “soyguncuyu buldum” diye merkezine haber verip, tutuklamak için izin ister. Çünkü yaptığı istihbarata göre, Fogg İngiltere’den çok acele çıkmıştır ve de yanında büyük miktarda da para taşımaktadır.
Üç kahramanımızın bindiği gemi Afrika’ya varmıştır. Afrika’dan 14 Ekim’de Aden’e, oradan 20 Ekim’de Hindistan’ın Bombay limanına varırlar.
Dedektif Fix, Hindistan polisinden Fogg’un tutuklanmasmı ister. Hind polisi, İngiltere’den emir gelmeden bu işi yapamayacaklarını belirtip, reddeder.
Bombay’da, Fogg’un yardımcısı, treni beklerlerken, bir tapınağa ayakkabı ile girdiği için, ayakkabıları çıkartılarak tapınaktan sille tokat atılır. Bunu efendisine söylemez.
Trene binip, Hindistan’ın içlerine doğru yola koyulurlar. Ancak, tren hattı henüz tamamlanmadığı için, Tren belli bir yerde durur. Daha ileri gitmesi mümkün değildir. Araya araya bir fil bulup, satın alırlar. Ve yola koyulurlar. Hedef Kalküta’dır.
Yolda, fil duraklar. İnsan kokusu almıştır. Saklanırlar. Bir kafile, aralarında bir ceset ve kurban edecekleri bir genç kız den geçip gider. Sabaha kadar bekleyip kızı kurtarırlar. Artık dört kişi olmuşlardır. Kalküta’ya varırlar. Rehber ve fili geri gönderirler. Kız yanlarında kalır. Kızın adı Aouda’dır.
Kız, hayretler içindeydi. Bir gün önce ölmüş olacaktı. Bugün ise yabancı insanlarla bir arada bulunuyordu.
Akşam, gemiye binirj gitmelerine beş saat varken, yanlarına yaklaşan bir polis onları müdüriyete davet etti. Durum anlaşılmıştı. Dedektif Fix, Fogg’u tutuklatamayınca, yardımcısının tapınağa, ayakkabı ile girmesi konusunu işleyerek, rahiplerin şikâyetçi olmasını sağlamış, böylelikle de polis olaya el koymuştu. İki bin pound ödeyerek kefaletle serbest kaldılar.
Hemen bir gemiye binip Hong Kong’a doğru yola düştüler. Dedektif Fix yine peşlerindeydi. Hong Kong’da kendilerini götürecek, gemiyi beklerlerken, Detektif Fix, Bay Fogg’un yardımcısıyla ahbaplığı ilerletir. Ona polis olduğunu açıklar. Yardımcı, efendisine geminin kalkış saatini bildiremesin diye de onu sarhoş edip, oyalaı.
Bu esnada, bay Fogg Hong Kong çarşılarında alışveriş için gezmektedir.
Gece yatar. Sabah gemiyi kaçırdığını anlar. Fix yanma yaklaşır. Sevincini belli etmeden, onunla konuşur. Çünkü en yakın gemi bir haftadan önce gelmeyecektir.
Fogg bir kayık kiralar. Bilmeden, Fix’i de kendileri ile birlikte gitme teklifini, Fix mennuniyetle kabul eder. Küçük tekne ile yola çıkarlar.
Yardımcı ise, gemidedir. Gece uyanmış, koşa koşa kendisini gemiye atmıştır. Efendisinin olmadığını ancak, gemi hareket ettikten sonra anlayabilmiştir. Ama iş işten geçmiştir. Geminin vardığı yerde, Amerika’ya gitmek için gemi aramaya başlar. Parası olmadığı için, aşçılık yapmaya bile razıdır. Böyle dolaşırken, bir sirke uzun burunluların alınacağı ilanını görür. Müracaat eder ve karın tokluğuna çalışmaya razı olur. ‘ ¦ r .
Bir gün akşam, gösteriden sonra, seyirciler arasında oturan Efendisi Bay Fogg’u görünce hayretlere düşer. Yine bir araya gelirler. Albay Stamp Proctor isimli birisi ile kavga ettiler….

Hep birlikte, General Grand gemisi ile Amerika’ya doğru yola çıkarlar. 3 Aralık’ta San Fransisco’ya ulaşırlar. Tüm aksaklıklara rağmen, Fogg’un hedeflediği tarihte bir sapma olmamıştır.
Fakat, aksilikler de bitmemişti. Amerika’da kavga ettikleri Albay, peşlerindeydi. Nitekim trende Bay Fogg’la karşılaşırlar ve düello için trenin arkasına doğru yürürler. Tam bu esnada, Kızıl­derililer trene saldırır. Fogg’un yardımcısının cesareti sayesinde bu saldırı püskürtülür. Bu arada Albay yaralanmış, yardımcısı ise kaybolmuştur.
Fogg treni kaçırma pahasına gider ve yardımcısını bulur. Bu sefer temin ettikleri bir kızakla yollarına devam edip ve Omaha’ya vardılar.. Omaha’dan da trenle Şikago’ya kadar geldiler. 10 Aralık’ta ise New York’taydılar. Ancak, gidecekleri gemiyi kaçırmışlardı.
Ama, Bay Fogg’un durmaya niyeti yoktu. 8000 dolara bir gemi kiralar ve ertesi gün yolculuğa çıkarlar. Hiçbir limana yanaşıp yakıt ikmali yapmadıkları için, yolda geminin kömürü biter. Bay Fogg, bu sefer de gemiyi sahibinden 60 bin dolara satın alır. Ve gemi, üst tarafında ağaçtan yapılma ne varsa yakarak yoluna devam edip, İrlanda’ya kadar varır. Artık yol yaklaşmıştı. İrlan­da’dan önce bir trene, sonra da bir gemiye binerek Liverpool’a vardılar.
Liverpool’da, dedektif Fİx Bay Fogg’a yanaşıp ismini sordu ve “İngiliz Kraliçesi adına sizi tutukluyorum” dedi.
Fogg’un canı çok sıkılmıştı. Saatini önüne koymuş, durmadan bakıyordu.
Birkaç saat geçmemişti ki, Fix içeri girerek, “Sizden özür diliyorum bayım, gerçek hırsız üç gün önce yoklanmış” dedi. Fogg ayağa kalktı ve Detektife esaslı bir yumruk atarak onun ayaklarını yerden kesti.
Hemen istasyona koştular. Tren yoktu. Bay Fogg özel bir tren tuttu. Dokuza on kala Londra’ya vardılar. Ancak, geç kalmış ve bahsi kaybetmişti.
Evine geldi ve odasına kapandı. Ertesi gün Aouda ile konuşmaya başladı.
“Seninle ilgili çok güzel düşüncelerim vardı. Ancak, şimdi her şeyini kaybetmiş birisiyim. Sana ancak, az bir para verebilirim.”
Aouda, “hayatımı kurtardınız, sizden daha başka ne isteyebilirim. Hem ben sizi seviyorum ” dedi.
Evlenmeye karar verdiler….Bir gün sonra, akşam evleneceklerdi.
Fogg’un beş arkadaşı, dakikaları sayıyorlar, Fogg’un artık gelemeyeceğini hesap ediyorlardı. Tam saatinde, Fogg içeri girdi ve “geldim” dedi
Bu nasıl olmuştu. Gayet basit. Fogg ve arkadaşları bir gün erken gelmişlerdi. Ancak, Bay Fogg, bunun farkında değildi. Yardımcı ertesi gün kendisini az bir zaman kala ikaz etmese, yine farkında olmayacaktı…
Ve Bay Fogg artık yine zengin bir adamdı.
Kitabın Anafikri: İstediğimiz ve kendimize güvendiğimiz zaman tüm zorlukların arkasında durabiliriz.
Kitaptaki Karakterlerin Değerlendirmesi:
Phileas Fogg: Zengin kendine güvenen maceracı bir kişi.
dedektif Fix: Yanlışlıkla Phileas Fogg u hırsız zannetmiştir..Ve onun peşinden dünya gezisine katılmıştır.

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -6 (from 12 votes)
endopilazmikbirkulum
Ocak 15th, 2012 at 2:18 am

çok güzel olmuş vallaha

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 6 votes)
fatih
Ocak 21st, 2012 at 5:44 am

karakterleride yazsaydınız 10 numara olurdu 😀

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 6 votes)
oğuzhan
Ocak 23rd, 2012 at 10:32 am

sağolun çok işime yaradı ama birazcık uzun

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -6 (from 6 votes)
ömer
Şubat 2nd, 2012 at 5:10 am

gerçekten çok güzel olmuş

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -4 (from 10 votes)
isimsiz
Şubat 2nd, 2012 at 5:11 am

bence çok güzel ama karakterlerini ve özelliklerini de yazsalar iyi olurdu

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 11 votes)
veli
Şubat 3rd, 2012 at 3:18 am

valla bende okumadım

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -7 (from 9 votes)
haydar
Şubat 3rd, 2012 at 3:20 am

vallah ben okudum ama aklıda bir çümle kalmadı

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -10 (from 10 votes)
selin
Şubat 6th, 2012 at 11:45 am

çok güzel yazanın elıne saglık

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 11 votes)
miraç baba
Şubat 7th, 2012 at 11:23 am

eserin kişiler ve özellikleri nedir

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 8 votes)
baskın berkay
Şubat 8th, 2012 at 2:18 am

o kadar uzun ki hiç bbşise yaramaz ya of ne kadar uzun hangi salak yazdıysa helel haya yaza elleri kırılmışştır

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -8 (from 26 votes)
hamza
Şubat 27th, 2012 at 10:55 am

bende size katılıyorun

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 10 votes)
mushap
Şubat 27th, 2012 at 10:57 am

nazar etme ne olur çalış seninde olur 😀

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +11 (from 13 votes)
ahmet
Şubat 27th, 2012 at 11:00 am

alayına isyan ölemina diyar D.bakır 😀

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 7 votes)
abdurezak abi
Şubat 27th, 2012 at 11:09 am

terbiyesiz

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 9 votes)
salih baba
Mart 6th, 2012 at 9:50 am

hiç işime yaramıyor

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 18 votes)
hande banu
Mayıs 5th, 2012 at 5:30 am

oşşşşşşşş bune ya çok uzun kısa özeti lazım bana acil resmen kitabı yazmışsınız çok hatalı

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 14 votes)
şeyma
Mayıs 9th, 2012 at 9:52 am

falla hiçte okuyamam kusura bakmayın bunu yazanada helal olsun ne cesaret (tabii yazanın aklı hala yerindeyse)
😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 16 votes)
hahaaaaaa
Mayıs 10th, 2012 at 12:29 am

süper ödevden sayelerinde yırttım.100 aldım da.

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +12 (from 16 votes)
atena
Mayıs 16th, 2012 at 11:32 am

ayy çok sıkıcı

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -4 (from 18 votes)
selma
Ekim 25th, 2012 at 3:29 am

çok güzel harika birşey

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +9 (from 11 votes)
nazlı
Ocak 31st, 2013 at 2:25 am

offfff çok uzun

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 3 votes)
nazlı demir
Ocak 31st, 2013 at 2:26 am

offf yaz yaz biitmiyor yoruldum ne kadar uzun

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 3 votes)
emre gülter
Şubat 6th, 2013 at 3:26 am

ben bu kitabı okudum çok güzel helal olsun

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
pınar
Mart 13th, 2013 at 9:57 am

çok anlamlı birkitap 😀

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 5 votes)
yook
Mart 31st, 2013 at 10:01 am

tesekürler

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 2 votes)
büşra
Nisan 10th, 2013 at 10:14 am

çok güzel çok teşekkürler işime çok yaradı

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 3 votes)
sanane
Nisan 11th, 2013 at 11:16 pm

çok güzel bir kitap bu özet sayesinde 100 aldım

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
yunus
Nisan 28th, 2013 at 12:51 am

çok güzel ama çok uzun <3

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 4 votes)
emirhan
Mayıs 2nd, 2013 at 11:48 pm

bunun sayesinde 100 aldeım

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
emirhan
Mayıs 2nd, 2013 at 11:48 pm

100 aldım

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
beyza
Mayıs 4th, 2013 at 5:54 am

vlla çok irenç sii

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 2 votes)
huy6km
Mayıs 7th, 2013 at 5:15 am

okuyamam filmini yapsalardı

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 2 votes)
deniz
Mayıs 15th, 2013 at 10:02 am

performans ödevim kitabıda okudum ama yinede özetine bakıyım dedim iyiki bakmışım teşekkürler

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 2 votes)
beyza
Ekim 20th, 2013 at 1:44 pm

yankalım kayalararı tercih ederim

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
kübra
Kasım 5th, 2013 at 7:28 am

ggggggggggggggüüüüüüzzzzzzeeeeeeeeeelllllllllllllll

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 2 votes)
büşra
Şubat 5th, 2014 at 9:19 am

Bizim okulda kitap anlatma yarışması var. Ben bu kitabı seçtim. Çok zevkli ve güzel bir kitap. Bu kitabı herkese tavsiye ederim…

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 2 votes)
ibrahim
Şubat 6th, 2014 at 12:18 pm

abi kitabı kaynetim öet istedilir burası çok iyi

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)
selçuk
Şubat 17th, 2014 at 6:28 am

şaka şaka çok güzel bir kitap bu aslında işime yaramadı ama güzel bir kitap

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 2 votes)
febenin amına goyim
Şubat 17th, 2014 at 10:56 am

yolda gördüm seni kimseye demedim seni siktiğimi

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 2 votes)
Lara
Şubat 23rd, 2014 at 4:50 am

Sadece güzel diye bilirdiniz ama da abartmışsınız çooooooooooooooook gggggüüüüüüzzzzzzeeeeellllllll

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
selçuk
Mart 5th, 2014 at 9:26 am

ben bu kitabı hiç beğenmedim neresi güzel anlamadım

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)
misafir
Nisan 7th, 2014 at 7:07 am

çok güzel hoca yarın sınav yapacak çok teşekkür ederim 😀 ☺ ☺ ☺ ☺ ☺

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)
kader
Mayıs 14th, 2014 at 12:50 pm

bence çok zefkli bi kitap yani herkesin okumasınıı isterim ben isteyerek tam 8 kere okudumm tavsiye ederim :)

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 2 votes)

Yorumunuzu bırakın