Momo Michael Ende

momo

Kitabın Adı:Momo
Kitabın Yazarı:Michael Ende
Kitabın Yayınevi: Kabalcı Yayınevi / İlk Gençlik ve Çocuk Dizisi
Kitabın Basım Yılı: 2004
Sayfa Sayısı:303
Kitabın Konusu:
zamanın önemini hem çocuklara hemde asla yaşlanmayacak olanlara çok etkileyici ve basit yollarla anlatıyor
Arka Kapak:
Momo ve çocuklar sizi uyarıyor… Ey insanlık, dinle ve anla!… Onikiye beş kaldı… Aç gözünü, tetikte ol… Hırsız çaldı zamanı. Okuyun ve anlayın… Zamanınızı çalıyorlar.
Michael Ende den efsaneleşmiş bir eser daha… Üstelik yine hem çocuklara hem de çocuk kalmaya uğraşan büyükler…

Kitabın Özeti:
Günün birinde güzel kokulu çiçekler, masmavi gökyüzünün ve cıvıl cıvıl öten kuşların olduğu bir kentte yaşayan güzel bir kız varmış. Adı Momo’ymuş. Momo’yu yaşadığı kentte bilmeyen yokmuş. Herkes bu kentteki güzelliklerin Momo’nun sayesinde olduğunu düşünürmüş. Onun için Momo’nun kentten gitmemesi için her gün sohbet edip dertleşirlermiş. Momo’nun en önemli gücü gözleriymiş. Karşısındakini hem dinler hem de ne anlattığını merak edip anlattığı konuya yoğunlaşırmış. Konuya yoğunlaşmak için gözlerini dikip karşısındakine bakarmış. Momo’nun en yakın iki arkadaşı varmış. Arkadaşlarının isimleri ise Nogra ve Lila’ymış.

Momo’yu çocukların hepsi çok severmiş. Momo’yu herkes sırdaş ve yakın bir dost olarak görürmüş. En sevdikleri şey ise onunla oyun oynamak ve sohbet etmekmiş. Momo’nun da sohbetine doyum olmuyormuş. Herkes Momo’yla sohbet etmek istiyormuş. Herkes onunla sohbet ederken çok büyük zevk alıyormuş. Çünkü o deniz mavisi gözlerini açıp dinlediğinde karşısındakinin ağzından kelime fışkırıyormuş adeta.

Bu arada Momo’nun çok eski bir dostu varmış. Adı Bilge Orantusmuş ama herkes ona Zaman Dede dermiş. Zaman Dede çok gizemli biriymiş.Momo eski arkadaşını ziyarete gittiğinde çok şaşırmış, deniz mavisi gözleri açık kalmış. Masanın üstünde gri kutular, küçük dikdörtgen şeklinde telsizler, içinde renkli değişik şekiller ve yazılar olan siyah bir kutu, müzik sesi gelen kutular ve daha birçok şey varmış. Zaman Dede Momo’ya ‘Bunları başka zamanlardan getirdim’’demiş ve hepsinin ne olduğunu anlatmaya başlamış.Zaman Dede Momo’ya ‘’masanın üstündeki kutular, bilgisayar ; dikdörtgen şeklindeki telsizler, telefon ; siyah kutu, televizyon ; içinden müzik çıkan kutu ise radyo.’’demiş. Momo bu isimleri daha önce hiç duymamıştı.Zaten bu kentte bu aletleri Zaman Dede’den başka kimse bilmiyormuş.Herkesin Zaman Dede’ye Zaman Dede demesinin sebebi ise zamanda yolculuk etmesiymiş.Herkes zaman dede gibi zamanda yolculuk etmek istiyormuş.Zaman Dede tekrar zamanda yolculuk yapacakmış ama bu sefer yalnız gitmeyecekmiş.Momo’yu da yanında götürmek istiyormuş.Fakat bunu daha Momo bilmiyormuş.Zaman Dede Momo’ya ‘’benimle gelmek ister misin?’’demiş. Momo’da zamanda yolculuk yapmanın nasıl olduğunu merak ettiğinden teklifini geri çevirmemiş.Momo’yu yanında götürmesinin sebebi ise Momo’nun zekasına güvenmesiymiş. Çünkü Momo çok zeki bir kızmış.Fakat Zaman Dede’nin bu seferki yolculuğu alet getirmek için değil zaman tünelini sabote eden kırkılıkları engellemekmiş.

Zaman Dede Momo’ya biraz kırkılıklardan bahsetmiş. Kırkkılıklar canlı zamanları çalan, kılıktan kılığa geçen, insanları kandıran kötü insanlarmış. Zaman tünelinde kırkılıklarla karşılaşabilirlermiş.Bunun için Zaman Dede Momo’ya kırkılıklardan kurtulmak için bilgi vermiş.Onlardan kurtulmanın tek yolu ise onların şirketlerini bulup kocaman siyah kutunun içindeki çalınan zamanı serbest bırakmakmış.Zamanı serbest bırakmak için o kutuyu açması gerekirmiş ama o kutuya ulaşmadan önce zaman böceklerini yenmesi gerekirmiş. Zaman böceklerinin gücü ise hipnoz etmekmiş.Eğer bir insan zaman böceklerine çıplak gözle bakarsa onların istediklerini yapıp, hipnoz olurmuş.Zaman Dede’nin Momo’ya ‘’Sakın kırkılıkların seni kandırmasına izin verme!Onlar zeki yaratıklar, kılıktan kılığa geçme yetenekleri var ve karşısındaki insanları kandırırlar.’’demiş.

Zaman Dede Momo’yu gizli bir odaya götürmüş.Oda parlak ve göz alıcı ışıklarla doluymuş. Zaman Dede elindeki garip kumandalara basmış ve Momo kendini birkaç saniyede bir tünelde bulmuş .Bu tünelin adı zaman tüneliymiş.Momo zaman tüneline girince heyecanlanmış.Çünkü yaşayacağı maceralar gözünün önünden bir perde gibi geçmiş.Zaman Dede ve Momo bir kente gelmişler.Momo şimdiye kadar hiç böyle büyük ve gürültülü bir kent görmemişti.Etraftaki beton yığınları bütün yeşil alanları kaplamıştı.Hiçbir yerden cıvıl cıvıl kuş sesi gelmiyordu.Hele o güzel kokular yerine adeta duman kokuları kentin dört bir yanını sarmıştı.Zaman Dede etrafa bir baktı ve hızlıca yürümeye başladı.Momo ne olduğunu anlamamıştı ama Zaman Dede’yi bu büyük kette kaybetmemek için Zaman Dede’nin adımlarını takip etmiş.Momo Zaman dedeye neden hızlı gittiğini sormuş.Zaman Dede Momo’ya kırkılıkların onları takip ettiklerini söylemiş ve Momo ile Zaman Dede saklanmak için gizli bir yere gitmişler.Momo neden takip ettiklerini sormuş.Zaman Dede de ‘’çünkü bizi burada istemiyorlar. Onlar, işlerini kimse anlamasınlar diye kılıktan kılığa geçiyorlar.Fakat biz onlarla ilgili her şeyi biliyoruz.’’demiş.Bu gizli yere kırkılıklar girmekten çekiniyormuş çünkü gittikleri yer kirli, pislik içinde bir mahalleymiş.

Momo mahalleye vardığında evlerin pencelerinden içeri bakmış, herkesin bir siyah kutunun önüne oturmuş, bir şeyler izlediğini görmüş. Momo bu insanların nereye baktığını anlayamamış.Fakat biraz düşündükten sonra izledikleri aletin telvizyon olduğunu anlamış.Momo bunu Zaman Dede’nin evinde de görmüştü. Momo ile Zaman Dede salaş bir sokağa saptıktan sonra belki de mahallede bulunabilecek en temiz eve gitmişler.Burası Zaman Dede’nin evine çok benziyormuş.Burada da değişik bir sürü aletle, kilitli bir kapı varmış.Zaman Dede kapının arkasında ne olduğunu merak edip, kapıya doğru yönelmiş.Fakat kapı kilitliymiş.Momo ile Zaman Dede kapının anahtarını aramışlar fakat hiçbir yerde yokmuş.Bakmadıkları son bir yer kalmış.O da üzerinde‘’CANLI ZAMAN’’yazan bir sandıkmış.Zaman Dede bu sandığı kapağını aralamış ve içinde tek bir anahtar varmış.Sanki özellikle Zaman Dede’nin bulmasını isteyen biri koymuş gibi duruyormuş anahtar.Zaman Dede tekrar kapıya doğru yönelmiş ve kapıyı dikkatlice açmış.Kapının içinde kocaman bir şirket varmış.Şirketin üstünde ‘’İLERİ TEKNOLOJİ ZAMAN MEKZİ’’yazıyormuş.Şirketin içine girdiklerinde onları kocaman bir kırkılık ordusu bekliyormuş.Zaman Dede çok büyük bir şaşkınlık içerisindeymiş ve ne yapacağını şaşırmış.İlk önce Momo’yu arkasına alıp, etrafa göz gezdirmiş.Kırkkılıklar ellerinde Momo’nun şimdiye kadar hiç görmediği silahlar taşıyorlarmış.Kırkkılıkların yanında zaman böcekleri varmış.Zaman Dede bunu fark edip, yanına aldığı gözlükleri takmış ve bir tanede Momo’ya vermiş.

Zaman Dede kırkılıklarla ilgilenirken Momo’da kocaman siyah kutununu olduğu odaya ulaşmaya çalışmış.Fakat önünü zaman böcekleri kesmiş.Sonra Momo yanındaki renkli topu çıkarıp ileri doğru fırlatmış.Top zaman böceklerinin ilgisini çekmiş ve zaman böcekleri topa doğru yönelmişler.Momo kapıdan içeri girdiğinde büyük küçük her boyutta siyah kutular görmüş ve şaşırmış.Yerlerde ise siyah kareler varmış.İçerisi fazla aydınlık değilmiş. Siyah kutuları açmaya çalışmış ama hepsi kilitliymiş. Hemen anahtarı aramaya başlamış.Yürürken yerdeki taşların biri oynamış.Momo yere eğilmiş ve taşı kaldırmış .Taşın altında saman varmış.Samanları karıştırmış içinde ise bir sürü anahtar varmış.Momo anahtarları görünce heyecanlanmış.Çünkü zamanı azmış.Zaman Dede kırkılıklar Momo’yu fark etmesin diye kırkılıkların dikkatini üstüne doğru çekmeye çalışmış. Momo anahtarları teker teker denemiş.Fakat hepsini açamamış.Sonunda bir kutunun içinden Tik Tak cüceleri çıkmış ve Momo’ya yardım etmişler.Momo Tik Tak Cücelerine ‘’neden buradasınız’’ diye sormuş.Tik Tak Cüceleri ise Momo’ya ‘’Kırkkılıklarla ilgili her şeyi biliyoruz.Bu yüzden bizi esir aldılar’’ demiş.Bütün kutuları açmışlar ve canlı zamanları serbest bırakmışlar.Böylece kırkılıklar teker teker yok olmuş.Yanlarındaki zaman böcekleri de yok olmuş. Çünkü zaman böcekleri canlı zamanlarla besleniyorlarmış . Bunlardan sonra Zaman Dede ile Momo kentlerine dönmüşler.Tabi yalnız dönmemişler.Yanlarında cüceleri de götürmüşler. Gittikleri kentte duman kokuları etraftan kalkıp, yerine tertemiz çiçek kokuları gelmişti.İnsanlar artık gülerek, birbirlerine ‘’Günaydın’’ diyorlarmış.Artık zaman insanlar için önemli olmuş, değerlenmişti.İnsanlar zamanı boşa harcamaz olmuşlardı.Momo tekrar kentinde çocuklarla oynayıp , gençlerle derleşiyormuş. Arkadaşları ise Lila , Nogra ve tik tak cüceleriymiş.Momo daha sık gelip gidermiş Zaman Dedeye.Zaman Dede ise aletlerden esinlenip icat yapmaya meraklı olmuş.Arada sırada Momo zaman dedeye giderken yanında Tik Tak Cücelerini de götürüyormuş.Tik Tak Cüceleri ise gittiklerinde Zaman Dede’ye yardım ediyorlarmış.Momo’nun hayatı da böyle sürüpgitmiş…

25.04.2007
MOMO/ELİF ÖZYER VE YAĞMUR ÇINAR
İDV ÖZEL BİLKENT İ.Ö.O. 7/A

VN:F [1.9.22_1171]
Bu yazının aldığı puan
Rating: 7.9/10 (1107 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +142 (from 364 votes)
Momo Michael Ende, 7.9 out of 10 based on 1107 ratings
_____________winx_________
Ekim 26th, 2009 at 8:31 am

haketten spr bir kitap ama özetini okutum heycanı kaçtı ama bende özet değilde kitap okumak istiodum ama malesef dalıp gitim okurken bir baktım bitmiş valla michael ende spr bir yazarsın tebrikler şimdi ben sihirli şişe gibi bir kitabını okuycam yarın ama özetini okumak istiom ama sapredip okumuycam kitabı okuycam ellerinize sağlık keşke herkes böle güsel kitaplar yapma

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -19 (from 141 votes)
ilqNuRR
Aralık 7th, 2009 at 9:05 am

benn özeti demiştimm ama çok uzunn çıktıı okudum süper ama:):):d

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -10 (from 122 votes)
ilqNuRR
Aralık 7th, 2009 at 9:07 am

benn momo kitabını daha önceden okudum özetini okumak istedmmm çokk güzell kitap okumanızı tavsiye ederimmm

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 129 votes)
albinaa
Aralık 18th, 2009 at 8:03 am

yha kitap süper aslında özetini okumayın kitabı okuyunnn banada başka kitap öneren var mı?

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 119 votes)
sihirliperi
Aralık 20th, 2009 at 8:08 am

okadarda ii yammışsınız ama yinede saolun hiç yardımcı olmadınız yhani olmadınız derken pek işime yaramadı belki kitabın özetini çıkarırken işime yarayabilir keşke ne giydiğini ve anafikrinide yazsaymışsınız süper olurmuş olsun yinede ii tşk!..

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -30 (from 112 votes)
elif
Aralık 20th, 2009 at 8:09 am

aferin kız sana süper yazmışın brawo sana

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -30 (from 106 votes)
cadı_kız
Aralık 24th, 2009 at 12:21 pm

bence çok güzel yazmışsınız sizleri çoook tebrik ediyorum yarın kitap sınavım var teşekkür ederim canlar

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -8 (from 100 votes)
tilki
Ocak 4th, 2010 at 10:15 am

mımınun en yakın arkadaşı gigi ve bepho

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -4 (from 72 votes)
bln
Ocak 10th, 2010 at 3:50 am

Pardon da ZAMAN DEDE’de nedir?? O Hora Usta olmasın!! Ayrıca Hora usta ile momo arkadaş filan da değil! Ve bu söylediklerimin dışındada çok fazla yalnış var! Sadece en önemlilerini söylüyorum. Hayır kitabı okumasam buna inanacağım yani.
Ayrıca Lila , Nogra ve tik tak cüceleri diye bir şey de yok kitapta! Momo’nun en yakın arkadaşları Beppo ve Gigi!
Ama yinede emeğinize sağlık…

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +41 (from 101 votes)
admin
Ocak 10th, 2010 at 3:54 am

bln kitap yorumun ve eleştirin için teşekkür ederiz. Bu kitap özetlerini arkadaşlarımız çeviriyor tabiki eksiklikler hatalarda olabiliyor . Zaten sadece bu özetleri okumak çok yanlış .Önce senin yaptığın gibi kitapları okumak sonra yardımcı olması adına bu özetlere bakmak yada yorumları okumak gerekiyor. İlgin için teşekkürler.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -14 (from 74 votes)
flora
Ocak 10th, 2010 at 8:54 am

valla güzel kitapmış HERKES OKUSUN:):)

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -21 (from 69 votes)
Seray
Şubat 18th, 2010 at 11:45 am

Başka bir kitap mı :) Michael Ende-Bitmeyecek Öykü!

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -21 (from 59 votes)
MuHaMMeD EMiN
Şubat 22nd, 2010 at 9:45 am

zaman dede die bişi yok ama kitapta hora usta var çöpçü beppo gigi ve kassiopea var bide duman adamlar zaman dede die bişi yok ve masanın üstünde de öle akıllı yaratık fln gezmiyo biraz sallamış galiba arkdaş bna öle geldi

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +11 (from 55 votes)
Beyza
Mart 11th, 2010 at 10:22 am

ya özet dediğin kısa olmazmıydı :))))))

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +10 (from 46 votes)
Esra
Mart 13th, 2010 at 1:29 am

Özeti ni yanlış yazmışsın canım…belkide senin okuduğun ktap böyledir ama bnm okuduğum kitap bu şekilde deil…emin olmak için herkesin okumasını isterim orjinalini…

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -6 (from 52 votes)
Esra
Mart 13th, 2010 at 1:30 am

Bncede Zaman dede yok hora usta var….

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -9 (from 57 votes)
havva nur
Nisan 18th, 2010 at 1:40 pm

buu özeti kim yazmışsa yanlıış yazmış momonun en etkileyicii ynıı gözleri diğil.en etkileyici ynı susup hiç bişey sölemedn dinlemesii.

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -11 (from 39 votes)
İbrahim
Mayıs 23rd, 2010 at 3:39 am

Momo’nun en önemli özelliği çok iyi bir şekilde dinlemesi
Ayrıca en yakın arkadaşları Gigi ve Beppo.
Hora Usta eski bir arkadaşı değil üstelik…
Tik tak cüceleri diye birşey yok kitapta…

Çok yanlış bilgiler var…

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +25 (from 53 votes)
buket
Haziran 7th, 2010 at 10:54 am

yani yarın sınavım vardı hiç yardımcı olamadın. bu internetin bazı kötü yönleride varmış.Ayrıca buraya insanlar “doğru kitap özeti” almak için geliyor.Bence bu hata kabul edilemez.Boşu boşuna “emek” harcadın.Yalan yanlış bilgilerle özet çıkartmayın

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +17 (from 51 votes)
turgut
Eylül 20th, 2010 at 11:59 am

bnde 7-a daydım ve çok saol güzel olmuş

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -11 (from 33 votes)
Duygu
Şubat 25th, 2011 at 1:35 am

Ben kitabı okudum. Buradaki özet çok farklı. Lütfen daha doğru bir özet yazalım…

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 32 votes)
Momoo
Mart 2nd, 2011 at 10:45 am

Ayrıca ileri zaman merkezi deil o … Zaman tasarruf merkezi

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -9 (from 27 votes)
yok
Mart 13th, 2011 at 11:00 am

sakın ctrl+w yapmayın

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -8 (from 22 votes)
ce11at
Nisan 4th, 2011 at 11:43 am

arkadaslar elinize sağlık çok güzel olmus ama soliim çok yazım yanlısı var.

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -6 (from 18 votes)
Berrin
Mayıs 25th, 2011 at 2:23 am

Bende kitabı okudum kitapta, duman adamlar falan vardı. Momo’nun en yakın arkadaşları Beppo ve Gigi değil miydi?

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 25 votes)
Berrin
Mayıs 25th, 2011 at 2:26 am

BİRİNCİ BOLUM:

Büyük Bir Kent ve Küçük Bir Kız:

Çok eski zamanlarda, sı­cak ülkelerde, büyük ve görkemli kentler vardı. Büyük saraylar, tapınaklar ve şatoların yaranda, kentin arka taraflarında, daracık sokaklar, eğri büğrü evler de bulunurdu. Aynı zamanda, insanla­rın bir araya gelip, konuşmaları ve tartışmaları için geniş meydan­lar da bulunurdu. Hepsinden önemlisi, bu kentlerde, günümüz­deki sirklere benzeyen, taştan basamakları olan, büyük tiyatrolar da vardı.
O günlerin üzerinden binlerce yıl geçti. O kocaman tiyatro­lardan bugün sadece yıkıntılar kaldı. İşte bizim Momo’nun başından geçen olaylarda böyle bir kentte yaşandı.
Bu büyük kentte, evlerin İyice yoksullaştığı bir yerde, küçük bir çam ormanında gizlenmiş, o dönemde de yoksullara hitap ettiği belli olan bir tiyatro vardı. Bu taş yığınını en iyi tanıyanlar, yakın çevrede yaşayanlardı. Çevre halkı bir gün, bu taş yığınlarının arasına, garip giyimli, kıza benzeyen, korkunç bir görüntüsü olan, ufak tefek, simsiyah kıvırcık saçlı, kocaman siyah gözleri bulunan Momo ismini verdik­leri bir çocuğun taşındığını gördüler. Tiyatro yıkıntısının tam sahne altına gelen yerinde, birkaç yıkık oda vardı. Momo bunlardan birine yerleşmişti. Çevreden insanlar gelip onunla konuşunca, zararsız olduğunu anlayıp yar­dımcı olmaya karar verdiler. Elbirliği ile, Momo’nun evini elden geçirip, yaşanır hale getirdiler. Çocukları, yiyeceklerini Momo İle paylaştılar. Böylece, Momo ile çevre halkı arasında dostluk baş­lamıştı. Zamanla birbirlerine öyle alıştılar ki, mahalle halkı, Momo’nun oradan ayrılacağını asla düşünmek bile istemiyorlardı.

Sıra Dışı Bir Özellik ve Sıradan Bîr Tartışma:

Momo, onlar için çok iyi bir dinleyiciydi. Kimin her ne prob­lemi olursa olsun, Momo’nun yanma uğrar ve anlatırdı. Momo, saatlerce bile olsa sessizce dinler, hiçbir şey söylemezdi. Ancak, derdini anlatan kişi, bu anlatma süresi içinde çaresini de bulur, böylece Momo’nun yanından sorunu çözülmüş olarak ayrılırdı. Bir gün tiyatroya, birbirleriyle kanlı bıçaklı olan iki adam geldi. Biri tiyatronun bir tarafına, diğeri öbür tarafına oturdu. Momo’da tam ortalarındaydı. İki adam, önce öncekiler gibi şid­detli bir şekilde tartışırlarken, nasıl oldu bilinmez, bir süre sonra, birbirleri sakin sakin konuşmaya başladılar. Bir müddet sonra ise, kol kola Momo’nun yanından ayrıldılar. Momo’nun gelişi sadece yetişkinlere değil, çocuklara da ya­ramıştı. Bir kere, can sıkıntısı diye bir şey kalmamıştı. Üstelik, sürekli yeni yeni oyunlar icat ediyor ve oynuyorlardı. Hepsi bir noktada anlaşıyorlardı: Burada, Momo’nun yanında oynanan oyunlar başka hiçbir yerde oynanamazdı.
Momo herkesi, her şeyi dinlerdi. Böcekleri, otlan, yağmuru, hatta rüzgârı bile. Her biri ona kendi dilince bir şeyler anlatırdı.

Suskun Bir İhtiyar ve Konuşkan Bir Genç:

Momo’nun çok sevdiği Beppo isminde yaşlı bir adam ile genç bir dostu vardı. Yaşlı adam, sokakları süpürürdü. İşi biter bitmez Momo’nun yanına gelir ve saatlerce dura dura, dalgın bir şekilde konuşurdu.
Gıgı ismindeki genç dostu ise, yaşlı adamın tam tersiydi. î-nanılmaz bir konuşma yeteneği vardı. Öyle güzel gülerdi ki, insan doğal olarak onunla birlikte gülerdi. Turist rehberliği, park bekçi­liği, nikâh şahitliği, köpek gezdirİciliği, aşk mektubu taşıyıcılığı, cenaze levazımatçılığı, hatıra eşya satıcılığı, kedi maması dağıtıcı­lığı ve daha bir sürü iş yapıyordu. Bütün hayali bir gün zengin olmaktı.
Gigi’nin yaptığı hafiflikleri anlayışla karşıladığı için Beppo ile iyi dosttular.
Ancak, bu dostlukların üzerine düşecek olan sinsi bir gölge adım adım ilerliyordu. Başkalarının göremediği bazı şeyleri göre­bilen ihtiyar Beppo bile, son zamanlarda kentin içinde çoğalmaya başlayan ve durup dinlenmeden birtakım dolaplar çeviren duman renkli adamları fark edememişti.
Bu duman renkli adamlar duman renkli şık otomobillerde geziyor, kül rengi suratlarıyla her yere girip çıkıyorlardı. Ağızla­rında hep sigara bulunuyordu. Aynı adamlar, tiyatronun etrafın­da da gezip duruyorlardı. Momo onları görünce çok korkmuştu. O gece sabaha kadar onları düşündüyse de, sabah olunca yine eski haline dönmüştü.
Gıgı, zamanla Momo’ya daha çok bağlanmıştı. Momo’nun yanında iken, hayal dünyası çok fazla zenginleşiyor, hikâyeleri süsleyerek anlatması kolaylaşıyordu. özellikle, turistlere anlattığı hikâyeler çok ilgi çekiciydi. Momo ile baş başa kalınca da, kahra­manının adı Momo olan masallar ve hikayeleri sadece Momo için anlatıyordu.

İKİNCİ KISIM , Duman Adamlar:
Hesap Yanlış Ama Geçerli: Duman adamlar kadar yaşamda
zamanın Önemini kimse bilemezdi. İnsanların zamanı üzerine planlar kuruyorlardı. Yaptıklarından kimsenin haberdar olmama­sı çok önemliydi. Hiç kimse farkına varmadan adım adım ilerliyor ve insanlara egemen oluyorlardı. Kendilerini “Zaman Tasarruf Şırketi”nin birer temsilcisi olarak tanıtıyor, konuştukları insanların zamanlarını nasıl boşa harcadıklarını saniye hesabıyla ortaya koyuyor, onların sadece iş yapan birer makine haline dönüşmele­rini istiyorlardı. Zamanla şehrin büyük bir çoğunluğuna bu şekil­de etkinlik sağladılar. İnsanlar artık birbirleriyle iş dışında bir şey konuşmuyor, hasta ve komşu ziyaretine gitmiyoj, birbirlerinin sorunlarına yardımcı olmuyorlardı. Çünkü, bunları yapmak, za­manı boşuna harcamak demekti. Bu nedenle, bayramları dahi kutlamaz olmuşlardı.
Bütün çalışma yerlerinde, fabrikalarda, bürolarda, “Zaman değerlidir, onu yitirme” ya da “Vakit nakittır, boşa harcama” diye levhalar yazılıydı.

BÖYLE Bİ ÖZET OLMALIYDI 😀

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +26 (from 62 votes)
osurukçu
Ekim 13th, 2011 at 5:39 am

bok gibi bir kitap sıçsam daha güzel bir kitap çıkar

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -18 (from 34 votes)
VEYSİ
Ekim 13th, 2011 at 7:43 am

cokk güzel :DD:d bir kitap herkezin okumasını isterim

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -4 (from 18 votes)
berat
Ekim 20th, 2011 at 9:40 am

çok güzel yazmışsın eline koluna sağlık siteden 4 kat ayrıntılı

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 21 votes)
aleyna
Kasım 1st, 2011 at 1:18 pm

burda yanlış yazıo ya momonun en yakın arkadaşı beppoyla gigi zaman dede diyede bişey yoktu kitapta tek dogru şey momo nun kız oldugu ve herkezin onu çok sevdigi ama tasaruf şirketi yüzünden herkezin momoyu unuttugu

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 23 votes)
alırsın
Kasım 2nd, 2011 at 9:22 am

bence çok güzel bi kitap herkese tavsiye derim :p 😀

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +9 (from 15 votes)
Ayçıl
Kasım 2nd, 2011 at 11:02 am

yanlız bu kitap özeti yanlış

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 15 votes)
ece
Kasım 8th, 2011 at 11:20 am

gerçekten harikaa bir kitap 2 günde bitirdimmmm çok akıcıydııı süperdiiiii michael ende harikasınnn daha kitabı etkisindeyimm çok teşekkürler özette biraz fazla kaçmış yhaaa 😀 (ece)

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 12 votes)
eser9888
Kasım 14th, 2011 at 8:11 am

doğru söylüyürsun bende kitabı okudum en iyi arkadaşları beppo ve gigi:DDDDDDD:D::D:DDDDDDDDDDDDD

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 10 votes)
yesil gözlüm
Kasım 15th, 2011 at 12:25 pm

evet sana katılıyorum

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -4 (from 10 votes)
Name
Kasım 22nd, 2011 at 9:46 am

Bu yanlış olmuş. Niga ve loja nedir ya ?

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 15 votes)
Name
Kasım 22nd, 2011 at 9:47 am

Bu yanlış olmuş. Niga ve lora ne leen

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -6 (from 14 votes)
mafo
Aralık 13th, 2011 at 11:59 am

destan hatda daha beter

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -13 (from 19 votes)
bengüsu
Aralık 18th, 2011 at 6:59 am

çok teşekür ederim ama çok uzun geldi bende bunu okuyup özetini çıkardım herkeze tavsiye ediyorum süper bir kitap arkadaşlar

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 10 votes)
serenay
Aralık 26th, 2011 at 12:02 pm

yha lütfen doğru düzgün özet çıkartın. herkez hata yapabilir ama bidaha çok dkkat edin lütfen benimde performans ödevim vardı yorumları okumasam götürcektim öyle öğretmen vercekti 0 bu arada kitabı okuyan kişilerede saolun bize bu doğru bilgileri verdiğiniz için

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -6 (from 18 votes)
ADA
Aralık 27th, 2011 at 10:16 am

SAOL’ UN BU BİLGİYİ BİZİMLE PAYLAŞTIĞINIZ İÇİN (önceki yorumum kabul edilmemiş küfür falan yoktu) :( :( :(

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -6 (from 16 votes)
sırcı
Aralık 28th, 2011 at 9:43 am

salaklar özet dedik Ö_Z_E_T bundan nasıl D_E_S_ T_ A_ N anlarlar :( bu yuzden AB’ye giremiyoruz:((((((((((((((((((((((((

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -6 (from 20 votes)
admin
Ocak 8th, 2012 at 8:31 am

saol kardeşim

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -7 (from 17 votes)
admin
Ocak 8th, 2012 at 10:14 am

süpersin yyaaaa

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 14 votes)
fstkçşhp
Ocak 9th, 2012 at 12:15 pm

ben ÖLÜ OZANLAR DERNEĞİ adlı kıtabı okumanızı tavsiye ederim.ben okudum çok güzel bir kitap çok sıkıcıda değil.160 sayfa civarlarında gercekten cok güzel bir kitap herkese tavsiye ederim.

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -7 (from 13 votes)
nazlı
Ocak 29th, 2012 at 3:21 am

çok güzel öneriim özellikle kızlara çünkü güzel kız momoyu anlatıyo ayrıca özet budur çünkü bu kitap normalde300 sayfalık ( KALIN BİR KİTAPTIR).

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 11 votes)
nazlı
Ocak 29th, 2012 at 4:01 am

güzel eskilerin ve ilerinin karşılaşmasıydı macera dolu ama hep düşmanlar olmak zorundamı ya

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 6 votes)
ezgi
Şubat 1st, 2012 at 6:34 am

harika bir kitap ben kitabın kendisini okudum bayıldım kitabı okurken bir kaç kere ağladım ve bitince kitap içimden bir parça kopmuş gibi hissettim şimdiye kadar okuduklaruımın içinde en güzeli bu. herkese tavsiye ediyorum…

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -6 (from 12 votes)
hacer
Şubat 7th, 2012 at 8:50 am

çok güzel bi kitap MOMO’yu herkese tavsiye ederim.Michael Ende süper bi yazarmış gerçekten bütün kitaplarını okumayı düşünüyorum….Cengiz Aytmatov’un Beyaz Gemi kitabından sonra ilkez bu kadar çok heyecanlandım.herkes okusun bence diyecek pek fazla bişey yokk…:):)

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -6 (from 10 votes)
gamze
Mart 5th, 2012 at 9:41 am

çok güzel bir kitep arkadaşlar herkese tavsiyr ederim bna önereceğiniz bir kitap varsa lütfen söyleyin cuma günü momo kitabını aldım pazartesi bitti bugun kütüphaneye gittim bi tane kitap aldım adı ışıltılı geceler yarısını okudum hepinize tavsiye ederim arkadaşlarr

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -6 (from 10 votes)
gözde
Mart 5th, 2012 at 9:42 am

selam bu kitabı kimseye tavsiye etmemm iğrençç

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -5 (from 17 votes)
sanane
Mart 5th, 2012 at 9:44 am

popolular ayol mal gibisiniz kitap okuyonuz mal gibi kamiller

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -8 (from 16 votes)
sanane benim adımDAN my name is sanane
Mart 5th, 2012 at 9:49 am

kamiller piç misiniz lann kitap okuyonuz şeyy ben sex yapmak istiyorum yapmak isteyen şü numarayı arasın 0535 769 99 21

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -5 (from 19 votes)
sexy kız
Mart 5th, 2012 at 9:53 am

kim beni sikicek gelin beni sikin pipi emmek istiyorum memelerim çok güzel çok sexyim numaramm 0535 769 99 21

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -15 (from 25 votes)
arda
Mart 21st, 2012 at 5:55 am

salak buldunda daha iyisinimi istiyon ..

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -9 (from 11 votes)
Almeda
Mart 21st, 2012 at 5:57 am

ben beğendim beğenenler beğensin :)

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 21 votes)
eliff
Nisan 6th, 2012 at 9:56 am

Arkadaşlar; Peki hora usta zamanla ilgili şeyleri nerden öğreniyor o lazım bana yardımcı olur musunuz lütfen ?

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 9 votes)
piskokulu erdem
Mayıs 5th, 2012 at 1:16 pm

erdem bunu okurken altına yapıp bırt yaptı

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 10 votes)
piskokulu erdem
Mayıs 5th, 2012 at 1:18 pm

sen pırtcı kıralısın sen bvunu oklurken bırt yaptın ondan sonra butun evren koktu sende baytıldın altına sıctın erdem dio pis koku oerdem

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -4 (from 12 votes)
pırtcı momo
Mayıs 5th, 2012 at 1:20 pm

momo yolda giderken kuafore girmiş ve orda herkezin pırt yapmasını sağlamış bıu momo ne kadar da pırtcı aynı pırtcı erdem gibicrtf45

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -5 (from 11 votes)
pırtcılar
Mayıs 5th, 2012 at 1:25 pm

werdem herkeze imza werecek yeterk,ii pırt yapın

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 10 votes)
emre
Mayıs 7th, 2012 at 11:43 am

bir kere momo köye taşındıktan sonra kimse onu bilmiyormuş. hemen durup dururken tanımamışlar. sonradan gelmiş ve çok iyi dinleyiciliği sayesinde köyde tanınmıştır. ama yinede elinize sağlık çok güzeel olmuş :)

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -5 (from 33 votes)
mahmut
Mayıs 8th, 2012 at 12:12 pm

kitab berbat çok saçma okumayın daha gülerrini okuyun

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -21 (from 41 votes)
kazım
Mayıs 14th, 2012 at 6:11 am

wolfteam oynuyan mesaj atsın facedeki adım şu OG RAUNEN

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -12 (from 32 votes)
selin
Ağustos 10th, 2012 at 3:28 pm

zaman dede falan yok ya hora usta var cok guzel bir kitap ama

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 29 votes)
ece
Eylül 17th, 2012 at 9:30 am

gzl ktp saolun özet için okulda lazım oldu.

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 25 votes)
ece
Eylül 25th, 2012 at 8:28 am

zaman dede yoksa bildiğini yazsaydın vede özet çok uzun yhaa bana lazım oldu ama

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -14 (from 22 votes)
meri
Ekim 11th, 2012 at 3:06 am

aman dede diye bişi yok

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -9 (from 25 votes)
ceyda
Şubat 6th, 2013 at 11:34 am

kitabı okudum bununla alakası yok hiçbirşeyi benzamiyo arkadaşlarının isimleri bile yanlış sakın bunu yazıp okula falan götürmeyin 0 alırsınız berbat

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 7 votes)
onur
Şubat 7th, 2013 at 4:25 am

yazmış ya mal ece

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -5 (from 7 votes)
Aleyna
Şubat 7th, 2013 at 10:10 am

Doğru Mu Yanlış Mı Arkadaşlar Lütfen Doğru Düzgün Söyleyin..

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 5 votes)
asya engebeli
Şubat 8th, 2013 at 1:09 pm

bence gzl . fakt dede ama fazla çağ atlamışşşşş

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 7 votes)
umut
Şubat 10th, 2013 at 11:49 am

çokk uzun olmuş

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 6 votes)
admin
Şubat 18th, 2013 at 11:12 am

zaman dede var mı yok mu?

:( :/

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 5 votes)
batuhan
Şubat 20th, 2013 at 11:00 am

çok güzel kitap

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 6 votes)
batuhan
Şubat 20th, 2013 at 11:04 am

peyendin nasıl desem çok iyi yapmış özeti paçka kitaplar yayın luffen

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 6 votes)
batuhan
Şubat 20th, 2013 at 11:04 am

çok

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 5 votes)
ahmet
Şubat 20th, 2013 at 11:06 am

iiiiiiyyyyyiiiii

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -4 (from 4 votes)
betül dağ
Şubat 25th, 2013 at 8:03 am

zaman dede yok ama çok güzel bi özet çıömış çok teşekkürler

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -4 (from 4 votes)
ali berkay erince
Mart 4th, 2013 at 12:13 pm

tamamen uydurma,kapak doğru kapak fakat arkadaşımız yanlış ve yalan özetlemiş. doğru, kitap zamanın önemini anlatıyor ama gerisi yalan. aynı kitap bende de var. Yukarıdaki tam bir uydurma !!!!

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 10 votes)
ali berkay erince
Mart 4th, 2013 at 12:18 pm

‘Çok eski zamanlarda, sı­cak ülkelerde, büyük ve görkemli kentler vardı. Büyük saraylar, tapınaklar ve şatoların yaranda, kentin arka taraflarında, daracık sokaklar, eğri büğrü evler de bulunurdu. Aynı zamanda, insanla­rın bir araya gelip, konuşmaları ve tartışmaları için geniş meyda…’
arkadaş doğru söylüyo. kitapta zaman dede yok. nogra ve lila yok.sadece duman adamlar ve beppho ile gigi var.gerisi (yani yukaradaki özet) yalan.uydurma…

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 8 votes)
ali berkay erince
Mart 4th, 2013 at 12:19 pm

tamamen uydurma,kapak doğru kapak fakat arkadaşımız yanlış ve yalan özetlemiş. doğru, kitap zamanın önemini anlatıyor ama gerisi yalan. aynı kitap bende de var. Yukarıdaki tam bir uydurma !!!!
kitapta zaman dede yok. nogra ve lila yok.sadece duman adamlar ve beppho ile gigi var.gerisi (yani yukaradaki özet) yalan.uydurma…

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 8 votes)
ali berkay erince
Mart 4th, 2013 at 12:20 pm

yaa nası bi özet bu yhaa. hepsi yalan, uydurma ,nası utanmadan yazdınız bu özeti yaaa. hepsi uydurma bu özetin. yaa sabııır

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 7 votes)
buket yavuz
Mart 12th, 2013 at 12:38 pm

gerçekten özetmi bu ya bana kitabı yazmışlar gibi geldi

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 4 votes)
berk
Mart 13th, 2013 at 12:23 pm

ya cok salakça bir ozet sakın inanmayın hiçbiri gercek deil. kitabı kendim bizzat okudum. neredeyse hepsi yanlış. lutfen bilmediğiniz seyleri siteler yerlestirmeyin yonetim kuruluna sikayet ederim.

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 3 votes)
buse
Nisan 1st, 2013 at 10:01 am

kitap muhteşemmm. okumayanlara tavsiyemmm çabukk okuusuunnlarrr

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 5 votes)
süreyya say
Nisan 17th, 2013 at 9:58 am

bence bu kitap çokkkk güzell

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 5 votes)
süreyya say
Nisan 17th, 2013 at 9:59 am

bence bu kitap çok güzel bilgi verici

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 4 votes)
miray
Nisan 25th, 2013 at 6:10 am

bu bütün bölümlerin özeti dimi

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 3 votes)
micheal ende
Nisan 25th, 2013 at 6:38 am

Bu kitapi iyi bilirim mmo kentte gidince onkimse, animiyor ilk tanistigi arkadaslar sayesine taninmistir soyle git bir momoya ugra

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 2 votes)
umut
Mayıs 2nd, 2013 at 8:04 am

evet miray bütün kitabın özeti ben bütün bölümlerin özetini yazdım sağolun bu arada facesi olan eklesin oyunlarda yardım ederim :) adım umut ayterkin sayıner resmim 2 tane kuş

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -4 (from 4 votes)
x
Mayıs 4th, 2013 at 3:10 am

kitabı sallamışlar

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 2 votes)
HALİME
Mayıs 6th, 2013 at 8:37 am

müthiş :)

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 4 votes)
cemal
Mayıs 7th, 2013 at 10:29 am

çok işime yaradı allah razı olsun

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 4 votes)
cemal
Mayıs 7th, 2013 at 10:29 am

çok işime yaradı allah razı olsun

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 3 votes)
mine
Mayıs 7th, 2013 at 11:09 am

harika ama horo usta yok

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 2 votes)
mine
Mayıs 7th, 2013 at 11:10 am

:)

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 4 votes)
fatih yunus demir
Mayıs 9th, 2013 at 6:30 am

bu kitap cok uzun yaaaaaaaa………

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 2 votes)
hande
Mayıs 14th, 2013 at 6:51 am

zamanın önemini hem çocuklara hemde asla yaşlanmayacak olanlara çok etkileyici ve basit yollarla anlatıyor

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 4 votes)
zeynep
Mayıs 14th, 2013 at 9:03 am

mahmut sanki çok biliyosunda

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 3 votes)
kıkjjhk
Mayıs 23rd, 2013 at 10:21 am

irenö sdsfösdlh

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 3 votes)
SAMET
Mayıs 24th, 2013 at 8:35 am

çok güzellllllllllllllllll bayıldım evimdede var kitap :nahcekcok:

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 2 votes)
SAMET
Mayıs 24th, 2013 at 8:35 am

çok güzel bayıldım

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 2 votes)
çaglar
Ekim 8th, 2013 at 6:10 am

konular yanlış yazılmış özet olarak okula götürmeyin güzel bir kitap mutlaka okuyun

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 3 votes)
İSİMİZ
Ekim 28th, 2013 at 7:33 am

bukitap mükeeensel bukitap irenç diyenler o zaman niye okuyosunuz

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 2 votes)
İSİMİZ
Ekim 28th, 2013 at 7:35 am

bu kitap irenç diyenler madem kitap irenç mallar niye okuyosunuz???

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 3 votes)
İSİMİZ
Ekim 28th, 2013 at 7:37 am

IUGGY

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 2 votes)
Bok
Kasım 2nd, 2013 at 9:11 am

İğrenç okul verdiği için zorunlu okudum

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 8 votes)
kitabı okuyan kişi
Kasım 4th, 2013 at 12:08 pm

arkadaşlar bu kitabı bn okudum zaman dede yok nogra lila diye birileri yok ama gigi ve beppo var
sakın bunu yazmayın

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 2 votes)
xfcv
Kasım 4th, 2013 at 1:03 pm

“sınav var” 7. sınıf :(

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 5 votes)
eda
Kasım 8th, 2013 at 1:41 am

iğrenç tavsiye etmem zorunlu okuyorum okul için

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 4 votes)
derin
Kasım 20th, 2013 at 7:51 am

keşke kahramanlarda olsaydı

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 5 votes)
yasemin
Şubat 5th, 2014 at 7:37 am

ben proje ödevim için arıyordum sitelere hep baktım internetten sipaariş edecektim ama gerek kalmadı kim yazdıysa ellerine sağlık çok teşekkürediyorum

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 2 votes)
ece
Şubat 9th, 2014 at 8:38 am

Bence bunlarin anlattigi kitap momonun ikinci kitabi

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 2 votes)
ertuğrul
Şubat 10th, 2014 at 8:31 am

vallaha çok güzel

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 2 votes)
ertuğrul
Şubat 10th, 2014 at 8:34 am

abi nabıyım

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 2 votes)
ertuğrul
Şubat 10th, 2014 at 8:35 am

momoooooooooooooooo

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 2 votes)
ertuğrul
Şubat 10th, 2014 at 8:35 am

momoooooooooooooooo:D

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 2 votes)
ertuğrul
Şubat 10th, 2014 at 8:36 am

ÖMER AYICIĞI YÜZÜNDEN OKUYORUM MAL AYIIIIIIIIIIIIIIII

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -4 (from 4 votes)
ertuğrul
Şubat 10th, 2014 at 8:38 am

MOLOTOFÇU ZENCİ GAYIM BEN

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 3 votes)
ertuğrul
Şubat 10th, 2014 at 8:39 am

KEPÇE TUNAAAAAAAA

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)
mal ömer
Şubat 11th, 2014 at 7:36 am

abi en bok kitap

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)
şeyda
Şubat 11th, 2014 at 10:50 am

arkadaşlar yalan yere konnnuşmayın bu sitenin suçu değil sizin suçunuz momo diye bir sürü kitep var
kitabın şairini ve yayıncılığını yazarsanız karşınıza çıkar

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)
dilan
Şubat 11th, 2014 at 12:17 pm

Özet dedim ,özetin özetini yazdım yorumlara bakılınca kitabın özeti değilmiş gibi yorumlar yapmislar .bu benim performans odevim

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)
zeynep
Şubat 17th, 2014 at 12:18 pm

saol berrin sen olmasan yanlis ozet cikarip sinavdan sifir alirdik 😀

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)
irem
Şubat 23rd, 2014 at 4:29 am

Biraz sacma ama guzel biraz cizgi filme kaciyo gibi ama guzel yani

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 4 votes)
Gülfem
Mart 3rd, 2014 at 8:02 am

özette sürüsüne bereket yanlışvar bi kere zaman dede deil hora usta olacak bu arada kitapta olmayan kahramanlar var momo nun en yakın arkadaşı beppo ve gigi

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 6 votes)
ali
Nisan 1st, 2014 at 9:34 am

okumadım ama çoooooooooooook güzel bir kitap

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 3 votes)
canberk tokmak
Nisan 13th, 2014 at 12:02 pm

çok sağolun çok güzel bi kitap yarın sınavım vardı kurtardınız beni:D

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)
Hakan
Nisan 14th, 2014 at 9:51 am

Çok sağol yarın kitap sınavın var bu bana çok yardımcı olacak 😀

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 1 vote)
ela
Nisan 17th, 2014 at 11:34 pm

bu kitap özeti yanlış normal kitapta böle zamncı dede falan yokk

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 2 votes)
kağan
Nisan 20th, 2014 at 10:59 am

senin sıççak cesaretin mi var ki konuşuyon kabız fitil bağımlısı kitap harika

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 3 votes)
ahmet
Mayıs 1st, 2014 at 4:13 am

Gercekten cok kisa oku oku bitmedi yaa

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 2 votes)
momo
Mayıs 1st, 2014 at 4:15 am

Yaw hehe ahmet

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 3 votes)
Macım
Mayıs 5th, 2014 at 6:20 am

Hamzaaaaaaa

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 2 votes)
HamzaOyunda
Mayıs 26th, 2014 at 9:29 am

Gülfem e katılıyorum çünkü kitabı okudum ana fikrini ararken buldum

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 3 votes)
Melike Sahra
Haziran 2nd, 2014 at 10:02 am

Çok güzel bir özet olmuş ama -mış, -miş eki yerine -yor eki kullanmalıydın.

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +4 (from 4 votes)
eno
Haziran 3rd, 2014 at 8:09 pm

gigi kısa adı girolamo

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 6 votes)
muhammed ali çalış
Kasım 7th, 2014 at 1:44 pm

ARKADAŞLAR 12. Cİ BÖLÜMÜ NERden BULbillirim

:DDD D

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 4 votes)
amq
Kasım 7th, 2014 at 1:45 pm

ARKADAŞLAR 12. Cİ BÖLÜMÜ NERden BULbillirim

:DDD D

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 6 votes)
amq
Kasım 7th, 2014 at 1:46 pm

miiiiiiiş boşsun olum

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 3 votes)
furkan
Kasım 11th, 2014 at 11:50 am

Arkadaşlar burdaki isimler yanlış
Ben kitapi okudum yanlis

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 4 votes)
maceracı
Kasım 13th, 2014 at 12:39 pm

arka daşlar bu kitabı aldım ama okumadım neden biliyormusunuz?Çünkü hoca okumamızı istedi diye zorla kitap onuturulmaz bunu kınıyorum herkezin bi tarzı var …

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 5 votes)
selcan
Kasım 16th, 2014 at 3:16 am

Biz bu kitaptan sınav olduk.

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 6 votes)
selcan
Kasım 16th, 2014 at 3:17 am

Şimdi de okuyacağımız kitap mavi zamanlar

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 5 votes)
nazar
Aralık 7th, 2014 at 7:28 am

çok sıkıcı bir romanmış

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 12 votes)

Yorumunuzu bırakın