Çalıkuşu – Reşat Nuri Güntekin

calikusu
Kitabın Adı:ÇALIKUŞU
Kitabın Yazarı: Reşat Nuri GÜNTEKİN
Kitabın Yazılma Yılı:1923
Kitabın Yayınevi: İnkılap Yayınları
Kitabın Basım Yılı: 2007
Sayfa Sayısı:408
Kitabın Konusu: Bir subay kızı olan Feride ile teyzesinin oğlu Kamuran arasında yaşanan ve araya birçok engel girmesine rağmen birbirlerine karşı bitmeyen aşklarını anlatıyor.

Kitabın Özeti:
Feride bir subayın kızıdır. Pek küçükken annesini,babasını kaybetmiş. Erenköyü’nde Kozyatağı’ndaki teyzesinin koruyuculuğunda büyümüştür. Teyzesi ,onu Notre Dame de Sion Fransız kız lisesinde okutmuştur. Besime Teyze’ninoğlu kamuran, sarışın, yakışıklı bir gençtir. Çalıkuşuna, benzeyen bu canlı;cıvıl cıvıl , haşarı kızı sever . Onu sık sık okulda ziyaret eder . Feride’nin yaramazlıkları tarife sığar gibi değildir. Hem herkes onun elinden yaka silker, el’aman der,hem de kise ondan vazgeçmez . Çalıkuşu adı zaten bu hallerinden dolayı ona takılmıştır . Kamuran ,Feride’yi almayı aklına koyarmuştur . ama düğünden üç gün evvel , çarşaflı bir genç hanım Feride’yi ziyaret eder ve Kamuran’ın İsviçre’de bulunduğu sırada , Münevver adında genç bir kadına evlenme vaadinde bulunduğunu söyler. Mektuplarını verir . Münevver de Kamuran’ı sevmiştir . Bunun üzerine Feride köşkten kaçar . Herkes onun yeni bir delilik icadettiğini sanadursun ,emektar bir kadının evine sığınan Feride , lise diplomasından cesaret alarak Anadolu’da bir öğretmenlik ister. Bunu başarır da . Bir kasaba emrine öğretmen verilir . O günden sonra da başından geçenleri bir mektup defterine not etmeye başlar. Kasabada boş yer olmadığı için kendisini Zeyniler Köyü denilen ücra , kuş uçmaz , kervan geçmez, hiçbir öğretmenin gitmeyi kabul etmediği ilkel bir yere verirler . Orada küçük Vehbi ve bilhassa Munise , öğrencilerinden birkaçı , onun tesellisi olurlar . Bütün kız çocuklarını da Ayşe ve Zehra adıyla guruplanabileceği şu köyde , Munise adı , Feride’ye çok cana yakın gelir . Kızı evlat edinmek ister . Munise , köyün sevmediği kötü kadının kızıdır . Kadın birini sevdiği için Munise’nin babası , köyden bir kadınla evlenmiş , Munise’nin anasını boşamıştır. Arasıra gelir , kızını kaçamak olarak görürmüş . Çalıkuşu , birçok maceradan sonra Munise’yi evlt edinmeği başarır .

İkisi gayet tatlı bir ömür sürmeğe başlarlar. Bir posta soygununda yaralanan birini köy odasına getiriler . Feride orada yaşlı bir askeri doktorla tanışır . Hayrullah bey , dotor , böyle bir yerde aklından bile geçmeyecek bir öğretmen bulmuş olmaktan o kadar çok şaşırır ki , işin içinde bir bit yenği olduğunu hemen anlar ve Feride’nin daha iyi bir yere nakledilmesi için gerekli teşebbüslere , el altından girişir . Bir teftiş sonunda Feride’nin okulu kapatılır ve Çalıkuşu Zeyniler’den ayrılmak zorunda kalır . Vilayet merkezindeki Kız Öğretmen Okulu’na Fransızca öğretmeni tayin edilir . Her gittiği yerde güzelliği birtakım olaylara yol açtığından barınması geçekten güçleşmiştir . Böylece birkaç yer dolaşıp birkaç evlenme teklifini tersleyerek nihayat Kuşadası’na gelir . Doktor Harullah Bey de emekliye ayrılmış , oraya yerleşmiştir . Yaşlı dost , kızın elinden tutar. Ona yardım eder , onu korur . Munise bu arada iyice bütümüş , süsüne düşkün bir kız oluştur . Doktorun bir uzak köye, hastaya gittiği bir sırada hastalanır ; Nezle zannedilen hastalık difteriridir. Munise’cik kuşpalazından ölür.

Kader Feride’yi sanki bütün sevdiklerinden ayırmaya ahdetmiştir. Munise’den sonra çevrenin baskısı , dedikodusu o kadar artar ki, Hayrullah Bey hiç olmazsa gförünüşü kurtarmak maksadı ile Feride’yi alır,
Onunla kağıt üzerinde evlenir . Bir müddet geçince Hayrullah Bey’de, zaten yaşlı olduğundan ölür. Yalnız ölmeden önce Feride’den ailesinin yanına döneceğine dair söz alır. Onun defterini okumuş , başına gelenlerin sebeplerini öğrenmiştir . Feride’nin kaybolduğu sandığı defteri , Hayrullah Bey tarafından sıkı sıkıya saklanmış , ayrı bir zarfa konularak Kamuran’a mahsus bir emanet şekline sokulmuştur . Feride , rahmetli kocasının vasiyetini yerine getirmek için ne oldoğunu bilmeden bu emaneti Kamuran’a teslim eder .

Feride’nin dönüşünden en çok memnun olan , Kamuran’nın babası Aziz Bey’dir . O bu dönüşte hayırlı bir alamet görür . Feride , birkaç günlüğüne iznli olarak gelmiştir . Kendisine kalırsamutlaka yine vazifesine gidecektir . Kamuran , vaktiyle verdiği söze bağlı kalmış , Münevver’le evlenmiştir . Amakadın zaten hasta olduğu için kısa bir zaman sonra ölmüştür . Kamuran , kızkardeşi Müjgan’la bir gece sabaha kadar gözlerini kırpmadan Feride’nin defterini okuduktan sonra aklını başına toplar , Hayrullah Bey’in yazılı tavsiyesini yerine getirmeyi , Feride’yi bir daha ne olursa olsun , hiç bir sebeple kaçırmamayı karalaştırır .

Nitekim , Feride gideceği gün , bütün hazırlıklar tamamdır . Kamuran , güya onu almak için gelen arabadan iner ve Feride’ye içini açar . Aynı sersemliği iki defa tekrarlamayacağını söyleyerek gitmesine engel olur .

Kitabın Anafikri: Zor şartlara rağmen, insanlar isterlerse her zorluğun üstesinden gelebilirler.

Kitabın Kahramanları:
FERİDE (ÇALIKUŞU) : Fransız mektebinden mezun ; çok güzel, haşarı , cıvl cıvıl , yaramaz , duygusal ve akıllı , canayakın ,sevimli eski bir istanbul kızıdır.

KAMURAN : Feride’nin teyzesinin çok kibar , yakışıklı , sarışışın, yüksek öğrenimli ,fakat zenginliğinden dolayı herhangi bir işte uğraşmayan oğludur .

DOKTOR HAYRULLAH : Cana yakın , iyi kalpli , yaşlı ,sevimli , biraz inatçı ve sinirli biridir.Hayatını insanların mutluluğuna adamıştır .

MUNİSE :Küçük sarışın ve güzel bir köy kızıdır . Güzel olduğu kadarzeki ve nazik bir kızdır . Feride’nin yalnız geçen günlerinin tek dayanağı olmuştur .

MÜJGAN :Feride’nin teyzesinin kızıdır . Dürüst ve içten bir arkadaştır .Feride’nin mutluluğu için en çok çalışan kimselerden biridir . Kamuran’la Feride’yi o barıştırır .

YÜZBAŞI :Çalıkuşu’nu seven fakat karşılık görmeyen bu durumdan ruhsal bunalıma düşen bir askerdir .

Kitabın Yorumu: Kitap, bir romantik roman olduğu için, özellikle duygusal insanların ellerinden bırakamayacakları bir kitaptır. Kitap sade bir dille yazıldığı için akıcı ve sürükleyicidir. Olayların büyük bir bölümünün Anadolu’nun köylerinde geçmesi romana ayrı bir hava vermiştir. Romanda kullandığı idealist bir karakter olan Feride, insanın idealleri uğruna birçok şeyden vazgeçebileceğini göz önüne sermiştir.

Çalıkuşu kitabının 2. Özeti sitemizde yer almaktadır.. Okumak için TIKLAYINIZ

VN:F [1.9.22_1171]
Bu yazının aldığı puan
Rating: 8.9/10 (288 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +40 (from 76 votes)
Çalıkuşu - Reşat Nuri Güntekin, 8.9 out of 10 based on 288 ratings
eslem
Ekim 3rd, 2008 at 7:25 am

Çalıkuşu, süper bir roman bütün lise öğrencilerine tavsiye ediyorum.hoşçakalın….

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -5 (from 19 votes)
gamze
Ekim 12th, 2008 at 2:08 am

ÇALIKUŞU romanı bencede çok güzel ben herkesin okumasını tavsiye ederim

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 19 votes)
MEMET
Ekim 17th, 2008 at 10:04 pm

ÇALIKUŞU romanını herkese tavsiye ediyorum

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 14 votes)
feride
Ekim 19th, 2008 at 11:45 am

çok güzel bitmeyen bi aşk öyküsü :)))

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -4 (from 18 votes)
ipek
Ekim 20th, 2008 at 11:16 am

ÇALIKUŞU romanı çok etkilendiğim bir kitap olmak üzere ve çokta güzel bir aşk romanıdır.herkese tavsiye ederim.HOŞÇAKALIN!

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 16 votes)
odia
Ekim 24th, 2008 at 12:24 am

yes ı am crayz about çalıkuşu yes reşat loveing

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 18 votes)
ayşegül
Ekim 27th, 2008 at 9:30 am

ÇALIKUŞU romanı sayesinde roman okumayı sevdim bu zamana kadar okuduğum en güzel AŞK romanı herkese okumalarını tavsiye ediyorum

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 17 votes)
gamze
Ekim 28th, 2008 at 5:24 am

odia nın yabancı olduğuna inandınızm sımdı sız…pöhhh allah askına cvp verin bu sayfayı okuyanlar…

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -4 (from 14 votes)
eda
Kasım 4th, 2008 at 8:42 am

bence çok gusel bır kıtap herkese tavsiye ederim bu kitap ozetleri çok işimize yarıyor herkım yaptısa çokkk thank you :D:D:D:D:D:D

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 9 votes)
beste and eda and simge
Kasım 4th, 2008 at 8:46 am

thre frindship ı love you ı loyouu çalıkuşu mukemmel bayıldım aşk romanı herkese tawsıye ederimn opk
okkkkkkk bb

:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D

:D:D:D:D:D:D:D

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 10 votes)
simge
Kasım 4th, 2008 at 9:57 am

fak yo babay bı come yeyeyeyeye ohhhhhohhhh o9hhh

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -5 (from 9 votes)
zeynep
Kasım 9th, 2008 at 4:16 am

çok güzel bir roman herkesin okumasını tavsiye ediyorum.

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -5 (from 7 votes)
gaye
Kasım 27th, 2008 at 11:49 am

eed çalıkuşuda gzl bi kitaptır ayrıca aymesev’ide tavsiye ederim yazarı:Ceyda Kılınç dediği gibi gerçekten ‘soluk kesen bi macera’dır.2 günde bitirdim bu kitabı o kdr gzlki anlatılamaz…

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 6 votes)
özge
Aralık 13th, 2008 at 10:55 am

bence çok güzel bir roman kitabı neşat nuri gültekine tşkl bu kitabı yazdığın için vede herkese tavsiye ederim.He4nde çalıkuşu sayesinde romanları alıp okumaya başladım. vede bu romanda çooook güzel bittmeyen bir aşk öyküsünü anlatmaktadır. yine tşkl bu kitapı yazdığınız için heske

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 6 votes)
özge
Aralık 13th, 2008 at 10:56 am

bence çok güzel bir roman kitabı neşat nuri gültekine tşkl bu kitabı yazdığın için vede herkese tavsiye ederim.Hemde çalıkuşu sayesinde romanları alıp okumaya başladım. vede bu romanda çooook güzel bittmeyen bir aşk öyküsünü anlatmaktadır. yine tşkl bu kitapı yazdığınız için heske

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 4 votes)
admin
Aralık 14th, 2008 at 5:43 am

Özge Yazıların çok güzel :) teşekkür ederiz …

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -4 (from 6 votes)
elif
Aralık 16th, 2008 at 9:30 am

yha arkadşalr benim bu kitabı okumam gerek ama okumak istemiyorum okuyanlardan eger bana yardımcı olmak isterlerse kitabın iyi ve kötü yönklerini yada begenip begenmedikleri yönlerini mail atabilirlermi lütfennn:)

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 5 votes)
MEMET
Aralık 16th, 2008 at 10:50 am

bu kitap sayesinde aşkı öğrendim

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -4 (from 6 votes)
gülhanım
Aralık 27th, 2008 at 9:55 am

ÇALIKUŞU ADLI KİTABIN 119 SAYFASI YOKTU BUNUN İÇİN YORUM YAZMIYACAGIM

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -5 (from 5 votes)
hilal
Aralık 27th, 2008 at 12:55 pm

harika bi kitap uzun zmndr okumak istiyodum bgn kısmet oldu müthişş bir kitapppp tüm millet okumAlı bncee…..

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -4 (from 6 votes)
ceylin
Aralık 29th, 2008 at 12:23 pm

bu site harika ama bilirsiniz biz çocuklar oyun oynuycaz diye bu gibi sitelerin değerini bilmiyoruz bu sitenin sahibinede saygılarımı sunarak çok teşekkür ediyorum tebrikler

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 3 votes)
ceylin
Aralık 29th, 2008 at 12:24 pm

bu sitenin sahibi kimse umarım gönlüde tertemizdir

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 3 votes)
admin
Aralık 29th, 2008 at 3:16 pm

Ceylin çok naziksin Bizde değerli yorumun için sana teşekkür ederiz…

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 4 votes)
yaqmur
Ocak 1st, 2009 at 11:00 am

çok saqOlun çOk quzéL OLmu$ ßén çOk ßéqénDimMm

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -4 (from 4 votes)
esra
Ocak 7th, 2009 at 2:37 pm

ya sizde olmasanıs biz ne yapacağıs kitap herşeye rağmen çok güsel saolun!!!!

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -4 (from 4 votes)
BURCU
Ocak 12th, 2009 at 1:49 pm

ben şuan okitabı okuyorum müthiş bikitab herkes okusun bence

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 3 votes)
BURCU
Ocak 12th, 2009 at 1:52 pm

şimdiye kadar bu kitabı okumadığıma pişman oldum.

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 3 votes)
SEVİNÇ
Ocak 17th, 2009 at 5:41 am

teşekkürler:)

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 3 votes)
takma odia
Ocak 18th, 2009 at 2:31 pm

odiacm sen yabancmsn yoksa number mi?d:

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 3 votes)
okancan
Ocak 24th, 2009 at 5:42 am

çok güzel bir kitap herkesin okumasını tavsiye ederim

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 4 votes)
feride
Ocak 26th, 2009 at 1:21 am

yha bana lüyfen çalıkuşu kitabının özeti varya onun basım tarihini ve biyogrofik künyesini yazarmısınız lütfen çok acil acil acil

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 4 votes)
gzl kıss
Şubat 6th, 2009 at 12:26 pm

isteyen eklesin secil_97_cemre@hotmail.com spr

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 5 votes)
ismim lazım değil
Şubat 10th, 2009 at 12:48 pm

gerçekten müthiş bir roman herkesin okumasını tavsiye ederim, ben okudum çok memnun kaldım

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 3 votes)
gülşah
Şubat 13th, 2009 at 10:42 am

büyük adam şu reşat nuri güntekin ellerinden öpmek gerekir bize yol gösterici kitabı değil kitapları büyüleyici tavsiye ederim gec kalmadan okunmalı herşey için teşekkürler

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 3 votes)
büşra
Şubat 15th, 2009 at 5:36 am

çokkkkkkk süper bi roman çok ama çok etkilendimm 😉

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 3 votes)
ugur
Şubat 24th, 2009 at 1:19 pm

ama bır kadın dumanı guzel vurun kahbey

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 3 votes)
duman80_
Mart 1st, 2009 at 2:27 am

kitabı okumadım ama biraz gıcık durdu

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 6 votes)
kaka
Mart 3rd, 2009 at 5:45 am

kim lan bu sitenin sahibi?

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -5 (from 5 votes)
aylin
Mart 15th, 2009 at 6:05 am

gerçekten çok ama çok güsel bi kitap 2 günde bitirdim herkesin okumasını tavsiye ederim ve böyle güsel bi kitap daha bilen varsa aşk romanı lütfen bizimle paylaşsın hala bu kitabın etkisindeyim çok güsel bir kitap….reşat nuri güntekine çok tşkür ederim bu güsel kitap için…

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 6 votes)
serkan
Mart 16th, 2009 at 9:29 am

çok güsel bır hıkaye okumayı sevıyorum ya gercekten olmus olayları anltrlar eskı ınsanlarım gercektende cok hoş ve gercek haytı yasamıslar asıl hayt onların zamanında gercek hayttır bence sımdıkı hayta bakıcak olursan bence herkez kendı cıkarını kovalıyor kendı cıkarını görene kadr herseyı yaprlar sonrada ask mesk ıst baos knusuyolar hep

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 4 votes)
gizem
Mart 28th, 2009 at 8:04 am

site güzelde bi türlü çalıkuşunun tahlilini bulamıyorm nedense ayrıca kitap süperr..

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 4 votes)
erhan
Nisan 13th, 2009 at 6:35 am

bu kitabı cokegendimve haerkeze tavsiye ediyorum bunu herkez okudugunda anlayacaklarki bu kitabı yazana tesekkur edecekler

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 4 votes)
hasan
Nisan 26th, 2009 at 3:44 am

ya arkadaşlar kaçıncı baskı bu kitap ama süperrrrrrr ama bana daha önemlisi kaçıncı baskı olduğu

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 4 votes)
deniz
Mayıs 21st, 2009 at 10:19 am

ÇALIKUŞU GERÇEKTEN ÇOK GÜZEL VE ÇOK ETKİLEYİCİ BİR KİTAP BENCE HER ORTAOKUL LİSE TALEBELERİ OKUMALI HERKESE TAVSİYE EDERİM HEPİNİZE İYİ EĞLENCELER!

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 5 votes)
perendiz
Haziran 25th, 2009 at 6:14 am

GERÇEKTEN ZAMAN BULUP OKUYAMIYANLAR İÇİN SON DERECE GÜZEL BİR SİTE OLMUŞ ÖNCELİKLE BUNU BELİRTİYİM KİTSBS GRLİNCE BEN YİRMİBEŞ SENE ÖNCE OKUMUŞTUM. MÜKEMMEL BİR ROMAN. EMEĞİ GEÇEN HERKEZE TEŞEKKÜR VE SEVGİLER

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 5 votes)
kıymet
Temmuz 7th, 2009 at 4:02 am

ben daha okumadım ama okumayı düşünüyorum umarım güzel bir kitaptir

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 4 votes)
kutluay
Temmuz 11th, 2009 at 6:34 am

bence çok güzel bir roman kitabı neşat nuri gültekine tşkl bu kitabı yazdığın için vede herkese tavsiye ederim.Hemde çalıkuşu sayesinde romanları alıp okumaya başladım. vede bu romanda çooook güzel bittmeyen bir aşk öyküsünü anlatmaktadır. yine tşkl bu kitapı yazdığınız için heske

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 5 votes)
kutluay
Temmuz 11th, 2009 at 6:35 am

bu sitenin sahibi kimse umarım gönlüde tertemizdir

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 5 votes)
Alisha
Ağustos 15th, 2009 at 1:36 am

kitabi nasil indirebilirim ya? okumak istiyorum

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 5 votes)
ayşe
Eylül 16th, 2009 at 2:54 am

harıka bır roman harkulade herkese tavsıye ederım!!! hatta tum romanlarını okuyun damgada muhtesemdır arkadaslar!!!… herkese iigunler…

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -3 (from 5 votes)
elifnaz
Ekim 19th, 2009 at 5:21 am

ya çok gzl yaaa bayıldım çok sürkleyici bir kitap herkesin okumasını tavsiye ederim keşke böyle bir aşkta bni bulsa

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -5 (from 13 votes)
hafize derin
Aralık 2nd, 2009 at 9:41 am

çok güzel bir romandı bayıldım okurken kalbim heyecandan ölüyor çalıkuşunun maceralarıyla zihnim canlanıyordu

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -8 (from 52 votes)
hafize derin
Aralık 2nd, 2009 at 9:45 am

ya bu kitapla canlandım ve kitaptan aslında hayatta neler olabileceğini tehmin edemeyeceğimizi anladım

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -9 (from 41 votes)
turgut
Ocak 25th, 2010 at 1:47 pm

kitabı okumustum ztn siteniz gercekten mükemmel özetlemis

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -4 (from 36 votes)
ismini vermek istemeyen bir okuyucu
Mayıs 22nd, 2010 at 2:44 am

okudukça heyecanlandığım, sürükleyici,insanlara ders veren, harika bir kitap.. allah reşat nuri güntekinden razı olsun

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -15 (from 31 votes)
zynp gs gs
Aralık 22nd, 2010 at 11:22 am

teyzesinin oğlunun adı kamuran değil kamran

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -9 (from 33 votes)
zynp yavuz
Mart 1st, 2011 at 7:21 am

kitap çok güzel ya hiç hitap okumayı sevmezdim bu kitap beni kitap okuma alışkanlıgına teşvik etti…..

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -10 (from 24 votes)
aybk
Kasım 14th, 2011 at 9:49 am

ben kitabı okumadım da bişey merak ediyorum bana bu kitaptaki mekanları söyleyebilirmisiniz?

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 2 votes)
gizli kullanıcı
Kasım 17th, 2011 at 3:07 pm

allah razı olsun kardeşim. çok işime yaradı

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 1 vote)
bilmem
Aralık 12th, 2011 at 8:49 am

bilmem

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -12 (from 18 votes)
İSMAİL
Aralık 19th, 2011 at 10:24 am

edd valla hoca nın yazılı kadını çaldım baqtım bunlar çıkmıs bende siteye girdim valla çok guzel 100 aldum:D

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 4 votes)
adı lazım deil baş harfi o
Aralık 28th, 2011 at 9:57 am

çok güzel özetlemiş

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +5 (from 9 votes)
volkan kalhan
Aralık 28th, 2011 at 9:58 am

çok güzel özetlemiş ama benim okumam olmadığı için okuyamadım filmini izledim

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +1 (from 7 votes)
diyor ki
Aralık 29th, 2011 at 2:21 pm

Kitabın Adı:ÇALIKUŞU
Kitabın Yazarı: Reşat Nuri GÜNTEKİN
Kitabın Yazılma Yılı:1923
Kitabın Yayınevi: İnkılap Yayınları
Kitabın Basım Yılı: 2007
Sayfa Sayısı:408
Kitabın Konusu: Bir subay kızı olan Feride ile teyzesinin oğlu Kamuran arasında yaşanan ve araya birçok engel girmesine rağmen birbirlerine karşı bitmeyen aşklarını anlatıyor.

Kitabın Özeti:
Feride bir subayın kızıdır. Pek küçükken annesini,babasını kaybetmiş. Erenköyü’nde Kozyatağı’ndaki teyzesinin koruyuculuğunda büyümüştür. Teyzesi ,onu Notre Dame de Sion Fransız kız lisesinde okutmuştur. Besime Teyze’ninoğlu kamuran, sarışın, yakışıklı bir gençtir. Çalıkuşuna, benzeyen bu canlı;cıvıl cıvıl , haşarı kızı sever . Onu sık sık okulda ziyaret eder . Feride’nin yaramazlıkları tarife sığar gibi değildir. Hem herkes onun elinden yaka silker, el’aman der,hem de kise ondan vazgeçmez . Çalıkuşu adı zaten bu hallerinden dolayı ona takılmıştır . Kamuran ,Feride’yi almayı aklına koyarmuştur . ama düğünden üç gün evvel , çarşaflı bir genç hanım Feride’yi ziyaret eder ve Kamuran’ın İsviçre’de bulunduğu sırada , Münevver adında genç bir kadına evlenme vaadinde bulunduğunu söyler. Mektuplarını verir . Münevver de Kamuran’ı sevmiştir . Bunun üzerine Feride köşkten kaçar . Herkes onun yeni bir delilik icadettiğini sanadursun ,emektar bir kadının evine sığınan Feride , lise diplomasından cesaret alarak Anadolu’da bir öğretmenlik ister. Bunu başarır da . Bir kasaba emrine öğretmen verilir . O günden sonra da başından geçenleri bir mektup defterine not etmeye başlar. Kasabada boş yer olmadığı için kendisini Zeyniler Köyü denilen ücra , kuş uçmaz , kervan geçmez, hiçbir öğretmenin gitmeyi kabul etmediği ilkel bir yere verirler . Orada küçük Vehbi ve bilhassa Munise , öğrencilerinden birkaçı , onun tesellisi olurlar . Bütün kız çocuklarını da Ayşe ve Zehra adıyla guruplanabileceği şu köyde , Munise adı , Feride’ye çok cana yakın gelir . Kızı evlat edinmek ister . Munise , köyün sevmediği kötü kadının kızıdır . Kadın birini sevdiği için Munise’nin babası , köyden bir kadınla evlenmiş , Munise’nin anasını boşamıştır. Arasıra gelir , kızını kaçamak olarak görürmüş . Çalıkuşu , birçok maceradan sonra Munise’yi evlt edinmeği başarır .

İkisi gayet tatlı bir ömür sürmeğe başlarlar. Bir posta soygununda yaralanan birini köy odasına getiriler . Feride orada yaşlı bir askeri doktorla tanışır . Hayrullah bey , dotor , böyle bir yerde aklından bile geçmeyecek bir öğretmen bulmuş olmaktan o kadar çok şaşırır ki , işin içinde bir bit yenği olduğunu hemen anlar ve Feride’nin daha iyi bir yere nakledilmesi için gerekli teşebbüslere , el altından girişir . Bir teftiş sonunda Feride’nin okulu kapatılır ve Çalıkuşu Zeyniler’den ayrılmak zorunda kalır . Vilayet merkezindeki Kız Öğretmen Okulu’na Fransızca öğretmeni tayin edilir . Her gittiği yerde güzelliği birtakım olaylara yol açtığından barınması geçekten güçleşmiştir . Böylece birkaç yer dolaşıp birkaç evlenme teklifini tersleyerek nihayat Kuşadası’na gelir . Doktor Harullah Bey de emekliye ayrılmış , oraya yerleşmiştir . Yaşlı dost , kızın elinden tutar. Ona yardım eder , onu korur . Munise bu arada iyice bütümüş , süsüne düşkün bir kız oluştur . Doktorun bir uzak köye, hastaya gittiği bir sırada hastalanır ; Nezle zannedilen hastalık difteriridir. Munise’cik kuşpalazından ölür.

Kader Feride’yi sanki bütün sevdiklerinden ayırmaya ahdetmiştir. Munise’den sonra çevrenin baskısı , dedikodusu o kadar artar ki, Hayrullah Bey hiç olmazsa gförünüşü kurtarmak maksadı ile Feride’yi alır,
Onunla kağıt üzerinde evlenir . Bir müddet geçince Hayrullah Bey’de, zaten yaşlı olduğundan ölür. Yalnız ölmeden önce Feride’den ailesinin yanına döneceğine dair söz alır. Onun defterini okumuş , başına gelenlerin sebeplerini öğrenmiştir . Feride’nin kaybolduğu sandığı defteri , Hayrullah Bey tarafından sıkı sıkıya saklanmış , ayrı bir zarfa konularak Kamuran’a mahsus bir emanet şekline sokulmuştur . Feride , rahmetli kocasının vasiyetini yerine getirmek için ne oldoğunu bilmeden bu emaneti Kamuran’a teslim eder .

Feride’nin dönüşünden en çok memnun olan , Kamuran’nın babası Aziz Bey’dir . O bu dönüşte hayırlı bir alamet görür . Feride , birkaç günlüğüne iznli olarak gelmiştir . Kendisine kalırsamutlaka yine vazifesine gidecektir . Kamuran , vaktiyle verdiği söze bağlı kalmış , Münevver’le evlenmiştir . Amakadın zaten hasta olduğu için kısa bir zaman sonra ölmüştür . Kamuran , kızkardeşi Müjgan’la bir gece sabaha kadar gözlerini kırpmadan Feride’nin defterini okuduktan sonra aklını başına toplar , Hayrullah Bey’in yazılı tavsiyesini yerine getirmeyi , Feride’yi bir daha ne olursa olsun , hiç bir sebeple kaçırmamayı karalaştırır .

Nitekim , Feride gideceği gün , bütün hazırlıklar tamamdır . Kamuran , güya onu almak için gelen arabadan iner ve Feride’ye içini açar . Aynı sersemliği iki defa tekrarlamayacağını söyleyerek gitmesine engel olur .

Kitabın Anafikri: Zor şartlara rağmen, insanlar isterlerse her zorluğun üstesinden gelebilirler.

Kitabın Kahramanları:
FERİDE (ÇALIKUŞU) : Fransız mektebinden mezun ; çok güzel, haşarı , cıvl cıvıl , yaramaz , duygusal ve akıllı , canayakın ,sevimli eski bir istanbul kızıdır.

KAMURAN : Feride’nin teyzesinin çok kibar , yakışıklı , sarışışın, yüksek öğrenimli ,fakat zenginliğinden dolayı herhangi bir işte uğraşmayan oğludur .

DOKTOR HAYRULLAH : Cana yakın , iyi kalpli , yaşlı ,sevimli , biraz inatçı ve sinirli biridir.Hayatını insanların mutluluğuna adamıştır .

MUNİSE :Küçük sarışın ve güzel bir köy kızıdır . Güzel olduğu kadarzeki ve nazik bir kızdır . Feride’nin yalnız geçen günlerinin tek dayanağı olmuştur .

MÜJGAN :Feride’nin teyzesinin kızıdır . Dürüst ve içten bir arkadaştır .Feride’nin mutluluğu için en çok çalışan kimselerden biridir . Kamuran’la Feride’yi o barıştırır .

YÜZBAŞI :Çalıkuşu’nu seven fakat karşılık görmeyen bu durumdan ruhsal bunalıma düşen bir askerdir .

Kitabın Adı:ÇALIKUŞU
Kitabın Yazarı: Reşat Nuri GÜNTEKİN
Kitabın Yazılma Yılı:1923
Kitabın Yayınevi: İnkılap Yayınları
Kitabın Basım Yılı: 2007
Sayfa Sayısı:408
Kitabın Konusu: Bir subay kızı olan Feride ile teyzesinin oğlu Kamuran arasında yaşanan ve araya birçok engel girmesine rağmen birbirlerine karşı bitmeyen aşklarını anlatıyor.

Kitabın Özeti:
Feride bir subayın kızıdır. Pek küçükken annesini,babasını kaybetmiş. Erenköyü’nde Kozyatağı’ndaki teyzesinin koruyuculuğunda büyümüştür. Teyzesi ,onu Notre Dame de Sion Fransız kız lisesinde okutmuştur. Besime Teyze’ninoğlu kamuran, sarışın, yakışıklı bir gençtir. Çalıkuşuna, benzeyen bu canlı;cıvıl cıvıl , haşarı kızı sever . Onu sık sık okulda ziyaret eder . Feride’nin yaramazlıkları tarife sığar gibi değildir. Hem herkes onun elinden yaka silker, el’aman der,hem de kise ondan vazgeçmez . Çalıkuşu adı zaten bu hallerinden dolayı ona takılmıştır . Kamuran ,Feride’yi almayı aklına koyarmuştur . ama düğünden üç gün evvel , çarşaflı bir genç hanım Feride’yi ziyaret eder ve Kamuran’ın İsviçre’de bulunduğu sırada , Münevver adında genç bir kadına evlenme vaadinde bulunduğunu söyler. Mektuplarını verir . Münevver de Kamuran’ı sevmiştir . Bunun üzerine Feride köşkten kaçar . Herkes onun yeni bir delilik icadettiğini sanadursun ,emektar bir kadının evine sığınan Feride , lise diplomasından cesaret alarak Anadolu’da bir öğretmenlik ister. Bunu başarır da . Bir kasaba emrine öğretmen verilir . O günden sonra da başından geçenleri bir mektup defterine not etmeye başlar. Kasabada boş yer olmadığı için kendisini Zeyniler Köyü denilen ücra , kuş uçmaz , kervan geçmez, hiçbir öğretmenin gitmeyi kabul etmediği ilkel bir yere verirler . Orada küçük Vehbi ve bilhassa Munise , öğrencilerinden birkaçı , onun tesellisi olurlar . Bütün kız çocuklarını da Ayşe ve Zehra adıyla guruplanabileceği şu köyde , Munise adı , Feride’ye çok cana yakın gelir . Kızı evlat edinmek ister . Munise , köyün sevmediği kötü kadının kızıdır . Kadın birini sevdiği için Munise’nin babası , köyden bir kadınla evlenmiş , Munise’nin anasını boşamıştır. Arasıra gelir , kızını kaçamak olarak görürmüş . Çalıkuşu , birçok maceradan sonra Munise’yi evlt edinmeği başarır .

İkisi gayet tatlı bir ömür sürmeğe başlarlar. Bir posta soygununda yaralanan birini köy odasına getiriler . Feride orada yaşlı bir askeri doktorla tanışır . Hayrullah bey , dotor , böyle bir yerde aklından bile geçmeyecek bir öğretmen bulmuş olmaktan o kadar çok şaşırır ki , işin içinde bir bit yenği olduğunu hemen anlar ve Feride’nin daha iyi bir yere nakledilmesi için gerekli teşebbüslere , el altından girişir . Bir teftiş sonunda Feride’nin okulu kapatılır ve Çalıkuşu Zeyniler’den ayrılmak zorunda kalır . Vilayet merkezindeki Kız Öğretmen Okulu’na Fransızca öğretmeni tayin edilir . Her gittiği yerde güzelliği birtakım olaylara yol açtığından barınması geçekten güçleşmiştir . Böylece birkaç yer dolaşıp birkaç evlenme teklifini tersleyerek nihayat Kuşadası’na gelir . Doktor Harullah Bey de emekliye ayrılmış , oraya yerleşmiştir . Yaşlı dost , kızın elinden tutar. Ona yardım eder , onu korur . Munise bu arada iyice bütümüş , süsüne düşkün bir kız oluştur . Doktorun bir uzak köye, hastaya gittiği bir sırada hastalanır ; Nezle zannedilen hastalık difteriridir. Munise’cik kuşpalazından ölür.

Kader Feride’yi sanki bütün sevdiklerinden ayırmaya ahdetmiştir. Munise’den sonra çevrenin baskısı , dedikodusu o kadar artar ki, Hayrullah Bey hiç olmazsa gförünüşü kurtarmak maksadı ile Feride’yi alır,
Onunla kağıt üzerinde evlenir . Bir müddet geçince Hayrullah Bey’de, zaten yaşlı olduğundan ölür. Yalnız ölmeden önce Feride’den ailesinin yanına döneceğine dair söz alır. Onun defterini okumuş , başına gelenlerin sebeplerini öğrenmiştir . Feride’nin kaybolduğu sandığı defteri , Hayrullah Bey tarafından sıkı sıkıya saklanmış , ayrı bir zarfa konularak Kamuran’a mahsus bir emanet şekline sokulmuştur . Feride , rahmetli kocasının vasiyetini yerine getirmek için ne oldoğunu bilmeden bu emaneti Kamuran’a teslim eder .

Feride’nin dönüşünden en çok memnun olan , Kamuran’nın babası Aziz Bey’dir . O bu dönüşte hayırlı bir alamet görür . Feride , birkaç günlüğüne iznli olarak gelmiştir . Kendisine kalırsamutlaka yine vazifesine gidecektir . Kamuran , vaktiyle verdiği söze bağlı kalmış , Münevver’le evlenmiştir . Amakadın zaten hasta olduğu için kısa bir zaman sonra ölmüştür . Kamuran , kızkardeşi Müjgan’la bir gece sabaha kadar gözlerini kırpmadan Feride’nin defterini okuduktan sonra aklını başına toplar , Hayrullah Bey’in yazılı tavsiyesini yerine getirmeyi , Feride’yi bir daha ne olursa olsun , hiç bir sebeple kaçırmamayı karalaştırır .

Nitekim , Feride gideceği gün , bütün hazırlıklar tamamdır . Kamuran , güya onu almak için gelen arabadan iner ve Feride’ye içini açar . Aynı sersemliği iki defa tekrarlamayacağını söyleyerek gitmesine engel olur .

Kitabın Anafikri: Zor şartlara rağmen, insanlar isterlerse her zorluğun üstesinden gelebilirler.

Kitabın Kahramanları:
FERİDE (ÇALIKUŞU) : Fransız mektebinden mezun ; çok güzel, haşarı , cıvl cıvıl , yaramaz , duygusal ve akıllı , canayakın ,sevimli eski bir istanbul kızıdır.

KAMURAN : Feride’nin teyzesinin çok kibar , yakışıklı , sarışışın, yüksek öğrenimli ,fakat zenginliğinden dolayı herhangi bir işte uğraşmayan oğludur .

DOKTOR HAYRULLAH : Cana yakın , iyi kalpli , yaşlı ,sevimli , biraz inatçı ve sinirli biridir.Hayatını insanların mutluluğuna adamıştır .

MUNİSE :Küçük sarışın ve güzel bir köy kızıdır . Güzel olduğu kadarzeki ve nazik bir kızdır . Feride’nin yalnız geçen günlerinin tek dayanağı olmuştur .

MÜJGAN :Feride’nin teyzesinin kızıdır . Dürüst ve içten bir arkadaştır .Feride’nin mutluluğu için en çok çalışan kimselerden biridir . Kamuran’la Feride’yi o barıştırır .

YÜZBAŞI :Çalıkuşu’nu seven fakat karşılık görmeyen bu durumdan ruhsal bunalıma düşen bir askerdir .

s

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -5 (from 15 votes)
birşey
Ocak 9th, 2012 at 1:34 pm

quzel bir kitab

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: +3 (from 7 votes)
happy girls
Şubat 6th, 2012 at 7:49 am

çalıkuşu harbidende çalıkuşu yani

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 7 votes)
babanız
Mart 31st, 2012 at 11:20 am

güzel bir romandı benim siteme buyrun bu kitabın yer incelemesi kişi incelemesi yprum faln herşey war
site adı:ult_gs.tr.gg

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -2 (from 4 votes)
isimzorunlumu?
Ağustos 6th, 2012 at 11:57 am

süper bi kitaba benziyr. 😀

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: -1 (from 5 votes)
isim yazamam.....
Şubat 6th, 2013 at 7:46 am

süppppppppppppppppppppppppperrrrrrrrrr

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
meltem
Mayıs 15th, 2013 at 5:32 am

çok güzel

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
meltem
Mayıs 15th, 2013 at 5:32 am

bayıldımmm

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
isim yazmak zorundamıyım???
Nisan 19th, 2014 at 4:13 am

evet size katılıyorum kitap iğrenç ve sıkıcı okurken hiç heves alamadımmmmm

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)
yusuf
Nisan 28th, 2014 at 6:18 am

gerçekten bunu hazırlayanlar emek wermiş onlara çooook teşekkür ederim…

VA:F [1.9.22_1171]
Rating: 0 (from 0 votes)

Yorumunuzu bırakın