Aşk-ı Memnu Kitap inceleme

Halit Ziya Uşaklıgil - Aşk-ı Memnu Romanının Özeti

Kitabın Adı:AŞK-I MEMNU
Kitabın Yazarı: Halid Ziya UŞAKLIGİL
Kitabın Yayınevi: İnkılap Kitabevi
Sayfa Sayısı:405
Kitabın Konusu: Aşk-ı Memnu romanı Bihter ve Behlûl arasındaki yasak aşkı anlatır.
Daha önce  aşağıda  linkini verdiğimiz  kitap özetinin yine başka bir değerli okuyucu tarafından yapılan  kitap incelemesini  okuyabilirsiniz.. Dizisini izliyorsanız  ip ucu  yakalayabilirsiniz.. ya da  fikir  edinebilirsiniz…
Kitabın incelemesi:
Sadece milli eğitim müfredatında yer almakla kalmayıp Yeşilçam filmlerine ve TV dizilerine de konu olan bu romanın konusunu uzun boylu özetlemeye gerek yok herhalde. Adı üstündedir zaten; Aşk-ı Memnu, yani Yasak Aşk! Genç bir kadın(Bihter), yaşlı bir koca(Adnan Bey), Adnan beyin kızı Nihal ve yakışıklı yeğeni Behlül arasında geçen trajik bir aşk hikayesidir anlatılan. İlk bakışta Osmanlı romanının Fransız edebiyatından ödünç aldığı ana tema -aşk ve cinsellik- yinelenmiş, bu roman geleneğinin gelenekselleşmiş bütün tiplerine yer verilmiş gibidir. Üstelik büyük bir felaketle sonuçlanan ortak yazgıyı paylaşan roman kişileri Batılı yaşam tarzını benimsemiş Osmanlılar olunca, Halit Ziya’nın meselesinin -yine geleneksel- Doğu-Batı sorunsalı çevresinde döndüğünü söylemek de mümkündür. Oysa “Aşk-ı Memnu”, herhangi bir toplumsal meseleye odaklanmaz, yazar insan psikolojisine ağırlık verdiği anlatımıyla yasak bir aşkın etrafındaki bireysel davranışlara eğilir. İlk dönem Osmanlı romanlarındaki ahlakçılık ve toplumsal ilgi yoktur “Aşk-ı Memnu”da; mensubu olduğu Servet-i Fünun topluluğunun -II.Abdülhamit saltanatının baskıcı ortamının da etkisiyle- “sanat için sanat” anlayışı gereği, Halit Ziya romanına eğitsel bir rol yüklemez. O, gerçek anlamda bir roman yazmayı amaçlamış ve başarmıştır.
“Aşk-Memnu”da iki kadın öne çıkar; Bihter ve Nihal. Flaubert’in Madam Bovary ya da Tolstoy’un Anna Karenina’sıyla karşılaştırılabilecek kaderi ile Bihter’in bireysel trajedisinin ardında hem yetişme tarzındaki bozukluklar, hem Osmanlı evlilik müessesesinin çarpıklığı ve biraz da annesinden gelen “kalıtımsal” nedenler yatar. Nihal ise bütün bu olup bitenler süresinde tamamlar gelişimini. İç ve dış dünyalarının bütün derinliği içerisinde canlandırılan bu iki kadın kadar, onların hayatlarını kesen Behlül’de önemlidir. Halit Ziya, bu çapkın ve umarsız genç adam üzerinden yaptığı psikolojik tasvirlerle aşkı ve cinselliği metalaştıran evrensel bir erkek portresi çizmiştir.
Türk romanının bu büyük klasiği üzerine söylenecek daha pek çok şey var elbette. Ancak bu yazı kısa bir tanıtımı amaçlıyor. Daha derinlemesine bir okuma yapmak isteyenlere Berna Moran’ın “Türk Romanına Eleştirel Bir Bakış-I” kitabını öneriyorum.

Aşk-ı Memnu kitap özeti

VN:F [1.9.22_1171]
Bu yazının aldığı puan
Rating: 8.8/10 (12 votes cast)
VN:F [1.9.22_1171]
Rating: +2 (from 6 votes)
Aşk-ı Memnu Kitap inceleme, 8.8 out of 10 based on 12 ratings

  6 comments for “Aşk-ı Memnu Kitap inceleme

 1. yasemin
  14 Eylül 2009 at 05:51

  ya bence özet bu degil ama sonuc olarak yasak ask güzel bir hikaye zaten ben oldum olasi halit ziya usaklıgilin romanlarını severdim bence böyle güzel seylerin tv ye verilmesi dahada güzel içinde cinsellik çapkınlık ve umursuzluk olmasına ragmen

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: 0 (from 2 votes)
 2. azra
  01 Ekim 2009 at 14:23

  Toplumun terbiye ve ahlaki esaalarını bozan gençlerimize çok kötülükler teşkil eden bi film.Kesinlikle tv den kaldırılsın .Türk örf ve adetlerine hiç yakışmayan davranışlar içeriyor.Dinimizdede yasaklanmış şeylerin olmasından utanç duyuyor ve izlemiyoruz….

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -2 (from 6 votes)
 3. merve
  06 Aralık 2009 at 16:00

  ya bence güzel bir dizi fakat ahlaki açıdan fazlaaa kötüü bu tür sahneler kaldırılırsa daha iiiyi olurr

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 3 votes)
 4. Semanur
  27 Nisan 2010 at 23:41

  Evet bencede guzel bir dizi ama,, kuçuklerimiz de izliyor. Onlara kotu ornek oluyor.

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)
 5. ADAR
  22 Mayıs 2014 at 13:03

  YANLIŞ DÜŞÜNÜYORSUNUZ ÇOOOOK GÜZELLL

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: -1 (from 1 vote)
 6. ADAR
  22 Mayıs 2014 at 13:04

  BEN ŞAHSEN HALA BİLE SIKILMADAN İZLEYEBİLİYORUÖ

  VA:F [1.9.22_1171]
  Rating: +1 (from 1 vote)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir